İsveç'te Çocuk Kitabına ‘İslamofobi’ Suçlaması

 > -

İsveç'te Çocuk Kitabına ‘İslamofobi’ Suçlaması

İsveç diline çevrilen “Mustafa’nın Büfesi” (Mustafas Kiosk) hikâye kitabına ülkede yaşayan Müslümanlar tepki gösterdi. Kitabın, Müslümanları aşağılayan ırkçı ifadeler ve karikatür kullandığı gerekçesiyle eleştirilmesi üzerine yayınevi sahibi özür diledi.

İsveç’te çocuklar için hazırlanan bir hikaye kitabı, İslam karşıtı olduğu gerekçesiyle tartışmaya yol açtı. Müslümanları aşağılayan ırkçı ifadeler ve karikatürler kullanılması üzerine ülkedeki Müslüman gruplar ayağa kalktı. Tepkiler üzerine yayınevi sahibi özür diledi.

Danimarkalı Jakob Martin Strid’in 2002’de ilk baskısı yapılan “Mustafa’nın Büfesi” (Mustafas Kiosk) adlı hikâye kitabı İsveç diline çevrilerek yayınlandı. Kitabın kapağında büfe sahibi Mustafa, çok çirkin bir yüz ifadesi, kafasında büyük bir sarık ve masasının üzerinde kılıç ile tasvir ediliyor. Büfede şeker, çikolata satan Mustafa, çocukları kılıç ile karşılıyor ve onlara insanların kafasını nasıl uçurduğunu anlatıyor.

Kitaptaki tasvir ve ifadelere tepki gösteren İsveçli Müslümanlar, tepkilerini sosyal paylaşım siteleri üzerinden yayınevine ve yazara iletti. Kitapla İsveçli küçük çocuklara Müslümanlarla ilgili ırkçılık duyguları aşılandığı, çocukların, kitaptaki maceraları gerçek olarak düşünebilecekleri ve İslamofobi ile büyümelerine neden olunabileceği vurgulandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Çikolataİsveçşeker
Görüş Bildir