Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İstisnasız Herkesin Aklındaki Soruya Bilim Cevap Veriyor: Ayakta İşemek Zararlı mı?

-

Ayakta işemek sağlığa zararlı mıdır, ne dersiniz?

Bu soru size alelade bir yerde, bir anda sorulsaydı cevabınız ne olurdu?

Soralım haydi! Ayakta işemek zararlı mıdır?

Zararlı diye biliyorum.
Ne zararı ya, nereden çıkarıyorsunuz?!

Özellikle bizim toplumuzda yıllardan beri süregelen bir kabulleniş vardır bu konu hakkında.

Ayakta işemenin erkek bireyler için sağlıksız olduğu, cinsel hayatı olumsuz etkilediği ve ilerleyen zamanlarda prostat kanserine yakalanma ihtimalini artırdığı düşünülür.

Hatta bu kabulleniş o kadar ileri safhalardadır ki, kimse bu konu hakkında bilimsel bir açıklama okuma gereği dahi duymaz.

‘Ayakta işeme sakın!’ der ve geçeriz. Hem kendimize hem de çevremize.

Fakat, kazın ayağı maalesef ki inandığımız ve kabullendiğimiz gibi değil pek.

Konu hakkında yapılan bilimsel deneylerin hiçbirinde ayakta işemenin erkek sağlığına ya da cinsel hayata bir zararı olmadığı görüldü.

Ayakta işememek gerektiğini savunanların arkasına sığındığı 3 ana argüman var.

Bunlar; tuvaletlerin çok daha temiz tutulabileceği, erkeklerde prostat kanseri riskini azaltacağı ve son olarak, erkeklerin seks yaşantısını iyileştireceği... Fakat, tuvaletlerin temiz tutulma oranlarının artacak olması dışındakilerin bilimsel anlamda bir geçerliliği elbette yok.

Uzun süre ciddiye alınmayan ‘ayakta işemek’ konusu üzerine ilk ciddi araştırma, ürologlar ve araştırmacılar tarafından yapıldı.

Ekip, idrar olayını etkileyen 3 kilit faktörü kontrollü bir şekilde incelediler: Maksimum akış oranı, boşalma zamanı (işemek için geçen süre) ve idrar kesesinde işeme sonrası kalan idrar miktarı.

Araştırmada, oturarak ve oturmadan işeyen erkekler arasında incelenen parametrelere konusunda hiçbir farklılık tespit edilmedi.

Yani oturarak işemenin, hastalık durumunu etkileyecek idrar dinamiklerine hiçbir etkisi bulunmuyordu. Oturarak işemek, ayakta işemekten sağlık açısından daha iyi değildi.

Araştırmada, alt idrar yolu hastalıklarından muzdarip olan kişiler de incelendi.

Elde edilen verilere göre bu iki durum arasındaki farkın yok sayılabilecek kadar az olduğu görüldü ve elde edilen bu farklılıkların da rastgele meydana geldiği görüldü. Kısacası bu veriler, sağlıklı bir erkeğin normalde oturarak işemesini gerektirecek herhangi bir gerçek sunmadı.

Konu üzerine yapılan diğer araştırmalar da oturarak işemenin prostat kanserini azaltacak ya da seks yaşantısını iyileştirecek herhangi bir etkisi olduğunu gösteren tek bir makale veya bulgu bile göstermemektedir.

Pittsburgh Üniversitesi'nden üroloji profesörü Dr. Benjamin Davies şöyle söylüyor:

"Oturarak işemenin insana sağlık veya seks yaşantısı bakımından herhangi bir faydası olacağı iddiası saçmalığın daniskasıdır. İşemek ile seks yaşantısı arasında hiçbir bağlantı yoktur. Ayrıca bunun prostata herhangi bir katkı sağlaması için en ufak bir gerekçe bile yoktur. Eğer sağlıklı bir erkekseniz, işeme sırasında zaten prostat kaslarınız gevşer. Oturarak işemek kültürel ya da psikolojik bir tercihtir; sağlıkla falan ilgisi yoktur. Eğer yorgunsanız, oturun gitsin.”

Olayı bilimsel temellerden çıkarıp, gündelik yaşamı düşündüğümüzde de oturarak işemenin pek de sağlıklı olmadığını görebiliriz aslında.

Şöyle ki, erkek bireylerin penisleri, oturduğu zaman karşıya bakacak şekilde duracağından ötürü, klozetin içerisine işemek için elle tutmak neredeyse zorunludur. (O an aklınıza gelmiştir muhtemelen :D)

Elini klozetin içine soktuktan sonra da hijyenden bahsetmek pek de doğru olmaz elbette.

Kısacası, hijyen odaklı bakıldığında ayakta işemek ile oturmak arasında pek de fark olmadığı anlaşılacaktır.

Ayrıca umumi tuvaletlerdeki hastalık kaynakları çoğu zaman klozet oturaklarının üzerinde biriken mikroplardır.

www.evrimagaci.org

Sırf etrafa idrar sıçramaması için bunların üzerine oturmanın kaş yaparken göz çıkarmaktan pek bir farkı yoktur.

Üçüncüsü ve en önemlisi, klozetlerde ve pisuvarlarda idrarın etrafa sıçramasının en büyük sorumlusu, işeme işleminden sonra işeme sonrası penisi sallayarak idrar kanalında kalan son idrar damlalarının da dökülmesi işlemidir.

www.evrimagaci.org

Kültürel olarak öğrenilen bu davranış sırasında çoğu zaman penis kontrolsüz olarak sağa sola sallandığından idrar da dışarı sıçrar.

İdrar, eskiden iddia edildiği ve hala birçok tıp okulunda öğretildiği gibi temiz/steril bir kimyasal olmasa bile, kokusu, görüntüsü ve kültürün öğrettiğinin aksine o kadar da pis bir içerik de değildir.

Dolayısıyla düzenli tuvalet temizliği, hijyen bakımından erkeklerin oturarak işemesinden kat kat önemlidir. Oturarak işemenin hijyene doğrudan bir katkısı da pek fazla olmayacaktır.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Bak bak dangoza bak ayakta işemenin günah olduğunu sanan cahiller var demiş. Ayakta işemek ayakta işediğin için günah değildir sayın cahil namazın 12 farzı vardır 6 sı içinde 6 sı dışında bunlardan biriside Necasetten taharettir özetle gözle görülen pisliklerden arınmak; ayakta işerken paçalarına sidik sıçramaması çok uzak bir ihtimaldir dinimizde de tereddüte/şüpeye yer yoktur. Yani sen ayakta işedin diye günah olmuyor necasetten taharet etmediğin için oluyor. Millete cahil demeden önce kendi cahilliğini bi gider bari, hoş yadırgamamakta lazım adamın abdestle namazla işi olmayınca ne bilsin hades ne necaset ne de neden yorum yaparsın??? işte sıkıntı burada başlıyor bkz.: Cem Yımaz faruk eczanesi yav bilmiyorum de geç işte.

kerimtech

vecelle senaük velahe ilahe gayruk diyorsun yani :D ulan birde götünü taşa silen avuçla hayvan gibi yemek yiyen zırcahil putperestlerin çöl geleneklerini bilimsel bir şeymiş gibi satmazmı :D o 12 şeyin altısı değil tamamı arapların kıçına girdi birbirilerini öldürmekle meşkuller :D yıl olmuş 2018 şakirtin kıçındaki dona kadar ateistlere muhtaç .. ateistin bilgisayarında birde bizi ayıplamazmı uhahaha beyin işte :D

mustafa-gulhan

Dinim nasıl uygun görmüşse ben ona bakarım ve dinim bana ne emretmişse bunda zarar yerine fayda vardır.Bİlim gereklidir ancak pergeli sabitleyeceğiniz merkeziniz olmalı herkese saygılar.

kerimtech

Dinin seni yok ediyor :))

bwk

ohh icime serin bir su serptiniz bende bunun üstüne klozete sıcacık bir su serpicem

re-life

oturarak işeyen net kırodur. ayakta işiyoruz ayakta öleceğiz!!!

eastking

bize ait olan bu nadide özelliği anlatırken bile kadın fotoları kullanıyorsunuz ya alacağınız olsun ♂

Görüş Bildir