Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İstiklal Caddesi Zemini Yine Değişiyor

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

İstiklal Caddesi'nde kazı var!

İstiklal Caddesi'nde kazı var!

İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşu şükran yürüyüşü ile kutlandı

6 Ekim İstanbul’un Kurtuluş Günü nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstiklal Caddesi’nde düzenlenen ‘Şükran Yürüyüşü’nde İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye İzcilik Federasyonu’na bağlı itfaiye gönüllülerinin de bulunduğu izciler, İstiklal Caddesi’nde yürüdü. Galatasaray Lisesi önünde saat 09.30’da başlayan yürüyüşte habercilerin İstiklal Caddesi’nin bozulan parke taşlarını sorması üzerine Kadir Topbaş, “İstiklal Caddesi’ndeki alt yapı çalışmaları sona erdi. Yüzey kaplaması ile ilgili malzeme seçimine kısa sürede yapacağız. Yeraltından geçen kabloları kanala aldık. Artık İstiklal Caddesi yılda 40 defa kazılmayacak. İstiklal Caddesi artık İstanbul’a yakışır hale gelecek” dedi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul’un kurtuluşuyla ilgili yürüyüş sırasında yaptığı açıklamada “Bugün güzel İstanbul’umuzun işgalden kurtuluşunun yıldönümü. Büyük imparatorluğumuza başkentlik yapmış, böylesine değerli bir şehrin tarihinin bir döneminde kısa süreliğine işgal görmesi hepimizin en büyük acısı. Bu acı ve işgal yıllarını hatırlayarak öncelikle bu güzel şehri kurtaran, ülkemizi kurtaran başta büyük Atatürk olmak üzere bütün şehit ve gazilerimize rahmet ve minnetlerimizi bu vesile ile ifade ediyoruz. Bugün Büyükşehir Belediyemizin önderliğinde bir şükran yürüyüşü ile anıtımıza çelenk koymaya gidiyoruz. Burada bütün İstanbullular’ın ruhunu, işgal yıllarının acısını ve sıkıntısını hep birlikte yaşıyoruz. Bundan sonra geleceğe güçlü adımlarla, el ele, kol kola bir aradayız. En büyük gücümüz olan birliği ve beraberliği muhafaza etmek suretiyle şehrimizi geleceğe taşıyoruz. İstanbul’umuzu, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına, 2023’e çok güçlü bir şekilde hazırlayabilmenin çabası içersindeyiz. Bütün yöneticiler, halk, sivil toplum, yerel yönetimler bir gönül birliği içersinde bu aziz şehre, İstanbul’umuza sahip çıkma duygusu ile yürüyoruz. Tarihinde yaşadığı kısa dönemli acıları unutmadan, bundan sonra hep sevinçli, mutlu ve güçlü günlere birlikte yürüyüşümüzü sürdüreceğiz” dedi

Topluluk Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktıktan sonra İstiklal Marşı’nı okudu. Daha sonra vali Hüseyin Avni Mutlu ile Kadir Topbaş, törene katılan izcilerle hatıra fotoğrafı çektirdi. Kadir Topbaş’ın da izci selamı verdiği dikkat çekti.

Haberin Tamamı İçin:

İstiklal Caddesi'nin Zemini Değişiyor

İstiklal Caddesi'nin Zemini Değişiyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, yapılacak düzenlemeyle İstiklal Caddesi'nin İstanbul'a yakışır hale geleceğini söyledi.

İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşunun 89. yıl dönümü dolayısıyla Taksim'de düzenlenen kutlama etkinliklerine katılan Topbaş, İstiklal Caddesi'nin zemini ile ilgili bir soru üzerine, zeminin altında tonoz adı verilen bir yapı bulunduğunu, bunların atık ve yağmur suları nedeniyle zarar gördüğünü ve yer yer çöküntü yarattığını söyledi.

İstiklal Caddesi'nde Sultanahmet'teki gibi bir zemin düzenlemesi yapılacağını aktaran Topbaş, şunları kaydetti:

''Caddenin her iki tarafından bir 'baks' geçiyor. Baksın içinden elektrik kabloları geçecek ve bir daha kazılmayacak. Artık bu sıkıntı yaşanmayacak. İstiklal Caddesi, İstanbul'a yakışır hale gelecek. Yakında çalışma başlayacak.''

AA

Haberin Tamamı İçin:

Taksim'e Yeni Düzenleme Yolda!

"Taksim yılda 40 kez kazılmayacak." Açıklamayı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yaptı. Düşman işgali altında kalan İstanbul'un kurtuluşunun 89. Yıldönümü kutlamalarının ardından açıklama yapan Topbaş, Taksim için yeni bir düzenleme yaptıklarını belirtti.

Kadir Topbaş, İstiklal Caddesi'nde yeni bir zemin düzenlemesi yapılacağını belirterek, "İstiklal Caddesi, İstanbul'a yakışır hale gelecek. Hazırlıklar yapıldı, malzemeler hazır. Yakında çalışma başlayacak" dedi.

İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşunun 89. yıl dönümü dolayısıyla Taksim'de düzenlenen kutlama etkinliklerine katılan Topbaş, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Topbaş, İstiklal Caddesi'nin zemini ile ilgili bir soru üzerine, zeminin altında tonoz adı verilen bir yapı bulunduğunu ifade ederek, bunların atık ve yağmur suları nedeniyle zarar gördüğünü ve yer yer çöküntü yarattığını söyledi.

İstiklal Caddesi'nde Sultanahmet'teki gibi bir zemin düzenlemesi yapılacağını aktaran Topbaş, şunları kaydetti:

"Taksim'de tarihi tonoz olduğu için kuruldan tescili uzun sürdü. Zemindeki çökmeler ve alttaki o boşluk sebebiyle tramvay geçişindeki titremeler yapılan tüm kaplamaları söküyor ve bozuyor, yani harcın bağlayıcılık özelliğini kopartıyor. Dolayısıyla üzeri bir türlü malzemeleri tutmuyordu. Beton döktüğünüz zaman da devamlı kazınıyordu. Maalesef kablo ve doğalgaz geçişi gibi nedenlerle İstiklal Caddesi'nde yılda en az 40 kazı yapılıyor. Bunlardan dolayı ciddi sıkıntılar yaşandı. Kurul kararları da almak suretiyle bugün işimizi bitirdik.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Arda TuranHüseyin Avni Mutluİstanbulİstanbul Büyükşehir Belediyesiİstiklal MarşıKadir TopbaşŞehit
Görüş Bildir