Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İstihbaratta Tek Güç Artık MİT

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

İstihbaratta Tek Güç Artık MİT

İstihbaratta Tek Güç Artık MİT

Polis, asker ve MİT’in elindeki tüm istihbarat bilgilerini tek havuzda toplayan merkez çalışmalarına başladı. Merkezin başkanlığını MİT yürütecek.

(soL - Haber Merkezi) Polis, asker ve MİT’in elindeki istihbarat, artık “Müşterek İstihbarat Koordinasyon Merkezi” adı verilen ortak havuzda toplanacak. MİT’in Ankara’daki karargahında kurulan merkez, çalışmalara başladı.

MİT’in, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’nca yürütülen istihbarat paylaşım sisteminin verimli olmadığı gerekçesiyle başlattığı çalışma sona erdi. Yeni sistemde “ham istihbarat” önce ortak havuzda toplanacak, ardından MİT Müsteşarı başkanlığındaki Müşterek İstihbarat Koordinasyon Kurulu son değerlendirmeyi yapacak. Bu merkezin kurulmasına gerekçe olarak “istihbarat koordinasyonsuzluğu” sebebiyle meydana geldiği sıkça dillendirilen Roboski katliamı gösteriliyor.

MİT bünyesinde görev yapacak merkez, 6’sı 7 gün 24 esasına dayalı olmak üzere, toplam 37 ilde görev yapacak. Merkezin kesintisiz çalışacağı iller arasında ağırlığın Kürt illerinde olması ve Suriye’ye sınırı bulunan iki ili kapsaması dikkat çekiyor.

6 ilde kesintisiz

İstanbul, Diyarbakır, Van, Hatay, Gaziantep ve Şanlıurfa’da kesintisiz çalışacak merkez, aralarındaHakkari, Şırnak, Batman, Mardin, Adana, Antalya ve Bursa’nın da olduğu kentlerde haftalık toplantılar yapacak. Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’nda tüm yetki İçişleri Bakanlığı’nda toplanırken, “Müşterek İstihbarat Koordinasyon Merkezi”nde güç, bu sisteme başkanlık edecek olan MİT’te toplanıyor. Hükümet, aynı zamanda “terörle mücade” konusunda yeni araçlar devreye sokuyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın neredeyse mutlak kontrolü altında olan MİT, hükümet politikalarıyla uyum içinde çalışıyor. Oslo’da PKK yöneticileriyle görüşme yaptığı gerekçesiyle Fethullah Gülen Cemaati tarafından yargı aracılığıyla görevden alınmak istenen MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Erdoğan’ın yaptığı yasal bir değişiklik ile korunmaya alınmıştı.

MİT'e sınırsız yetki

Öte yandan İçişleri Bakanlı-ğı’na bağlı Emniyet’te ise özellikle istihbarat biriminde önemli görevdeki Cemaat üyeleri bir süredir tasfiye ediliyor. Hükümet, Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu (BTK), Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) gibi kurumlarda yaptığı atamalarla köklü bir değişikliğe gitmiş ve bu kurumlarda kendine yakın gördüğü isimleri MİT’e kaydırmıştı.

Yasal değişikliklerle yetkileri büyük ölçüde genişletilen MİT, Türk Hava Yolları, Milli Eğitim Bakanlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve PTT Genel Müdürlüğü ile imzaladığı prtokol çervesinde, istediği zaman bu kurumların veri arşivine erişme imkanına kavuşmuştu. Konuyla ilgili, soL’a bilgi veren CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, tüm istihbarat’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bağlanacağına dikkat çekti.

'Herkes fişlenecek'

Ulusal Güvenlik de dahil olmak üzere askerin devren çıkacağını ifade eden Aksünger “Bir tarafta barıştan bahsedenler, diğer taraftan tüm halkı fişlemeye çalışıyorlar. Türkiye’de muhaliflerin güvenliği kalmayacak.” dedi. Aksünger, son dönemde MİT’e geniş yetkiler tanındığına dikkat çekti.

Kimin ne yaptığını biliyoruz

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün katıldığı bir televizyon programında “Kimin nereye uçtuğunu, çocuğun okul parasının ne olduğunu, apartman aidatının ne olduğunu, bankalardaki para hareketlerini biliyoruz. Zaman içerisinde önüne de koyacağız” dedi. Kayıtdışılıkla mücadelenin dozunu artırdıklarını söyleyen Şimşek’in sözleri, istihbarat faaliyetlerinin ulaştığı boyutu da gözler önüne serdi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAnkaraAntalyaBaşbakanBursaCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırFethullah GülenHatayİstanbulİzmirMardinMehmet ŞimşekPolisRecep Tayyip ErdoğanŞanlıurfaŞırnakSuriyeTürk Hava YollarıVan
Görüş Bildir