İstifalar Dünya Basınında

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

İstifalar Dünya Basınında

İki bakanın istifasıyla ilgili dış basından da hemen yorumlar geldi. Amerikan haber ajansı AP, istifaları “Türkiye’de oğulları rüşvet ve yolsuzluk skandalı sebebiyle tutuklanan 2 bakan istifa etti” şeklinde duyurdu.

AP: ERDOĞAN YEREL SEÇİMDE ZARAR GÖREBİLİR

Ekonomi bakanı Zafer Çağlayan ve İç İşleri Bakanı Muammer Güler Çarşamba günü istifası sundu bilgisine yer veren ajans, 2 bakan oğlunun rüşvet operasyonuyla ilgili tutuklanan 24 kişi arasında yer aldığını hatırlattı. Başbakan Erdoğan’ın müttefiki olan bakanların isimlerinin bu skandalda yer alması sebebiyle Türkiye’de Mart ayında gerçekleşecek yerel seçimde Erdoğan’ın zarar görebileceği yorumu yapıldı.

REUTERS: OĞULLARI RÜŞVET VE YOLSUZLUK SKANDALI İÇİNDE ANILDI

İstifalarla ilgili ilk yorumlardan biri de Reuters haber ajansından geldi. Ajans “Türkiye’den 2 bakan çarşamba günü istifa etti.” şeklinde haberi verdi. 17 Aralık’tan itibaren İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğullarının isimlerinin rüşvet ve yolsuzluk skandalı içinde anıldığını belirtti. Ajansın haberinde Bakan Çağlayan’ın durumu çirkin bir komplo olarak tanımladığı hatırlatıldı.

AFP: TÜRKİYE'DEKİ SKANDALDA BAKANLAR İSTİFA ETTİ

AFP haber ajansı da olayı benzer şekilde duyurduğu haberde, “Türkiye’deki skandalda bakanlar istifa etti” başlığıyla haberi verdi. Ajans, “ Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümetinden skandalda rol oynayan iki bakan Çarşamba günü istifasını verdi.” ifadesini kullandı.

Milliyet

Haberin Tamamı İçin:

Çağlayan ve Güler'in istifaları dünya basınında

Çağlayan ve Güler'in istifaları dünya basınında

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve İçişleri Bakanı Muammer Güler'in istifaları, dış basında da flaş haber olarak duyuruldu.

İşte uluslararası basında çıkan ilk haberler

BBC Oğulları yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklanan Türk Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve İçişleri Bakanı Muammer Güler, görevlerinden ayrıldı.

Soruşturma kapsamında devlete bağlı Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan dahil 24 kişi suçlanıyor.

Çağlayan, yaptığı açıklamada, soruşturmayı "çirkin bir oyun" olarak niteledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, soruşturmayı iktidarının altını oymak için kullanan rakiplerinin "ellerini kırmakla" tehdit etmişti.

El Cezire Türkiye'de üç bakanın oğullarının ve tanınmış işadamlarının tutuklandığı üst düzey bir yolsuzluk operasyonu, iki bakanın istifasını getirdi.

Yazılı bir açıklama yapan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan istifasını beyan ederken, söz konusu yolsuzluk soruşturmasını Türkiye'ye ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'ne karşı kurulan "kirli bir tezgah" olarak tanımladı.

Hürriyet

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanMuammer GülerRecep Tayyip ErdoğanRüşvetZafer Çağlayanoyun
Görüş Bildir