İşte Yeni CHP Tüzüğü

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

CHP’de kritik gün

CHP’de kritik gün

Tüzük krizini aşmak için iki ayrı kurultay yapacak olan CHP’de, Baykal’ın, Kılıçdaroğlu ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından kurultaylara katılmama eğiliminde olduğu ...

Haberin Tamamı İçin:

CHP'de kurultay günü

CHP'de kurultay günü

Kurultayda gerginlik yaşandı. CHP Milletvekili İsa Gök salona girerken partililer tarafından yuhalandı. Gök, protestolar nedeniyle salondan ayrıldı.

Haberin Tamamı İçin:

İşte Yeni CHP Tüzüğü

İşte Yeni CHP Tüzüğü

CHP kurultayında elinde dilekçe ile salonda kargaşa çıkartılan İsa Gök'ten ilk açıklama...
Gök, CHP olağanüstü kurultayında yeterli delege sayısı yok diyerek vermek istediği dilekçe sonrası salonda arbede yaşandı. Uzun süre ısrarını sürdüren Gök'e salondan tepki geldi.
Dışarı çıkartılan İsa Gök, daha sonra gazetecilere bir açıklama yaptı. Delege yeter saysının olmadığı iddiasını sürdüren Gök, "Daha tüzük yapmayı beceremeyen parti bir ülkeyi yönetmeyi nasıl başarabilir" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

İşte Yeni CHP Tüzüğü

İşte Yeni CHP Tüzüğü

Başbakan Kemal” sloganlarının arasında konuşmaya başlayan Kılıçdaroğlu, bu kurultayda hiç kimsenin, kurultayın huzurunu bozmaya hakkı ve yetkisinin olmadığını söyledi.
“Tüzük dediler, işte tüzük. 'Seçim' diyorsanız onu da yapacağız” diyen Kılıçdaroğlu, gücünü halktan almayan hiçbir gücün başarılı olamayacağını söyledi.
“Yol arkadaşlarımız, devrimciler, Kuvayımilliyeciler, 89 yaşındaki genç CHP'liler, hepinizi saygıyla selamlıyorum, Cumhuriyetçiler, sevgili CHP'liler” diye seslenen Kılıçdaroğlu, CHP'nin, Türk halkının var olma iradesinin, bağımsızlığın, özgürlüğün adı olduğunu belirtti.
Kılıçdaroğlu, “CHP'li olmanın, 'imkansız' denen şeylere 'mümkündür' demek olduğunu” ifade ederek, “Çünkü CHP'liler, zor günlerin adamlarıdır, zor günlerde çıkar, başarıyı yakalarlar. Onun için CHP, umudun partisidir, yiğit insanların, ahlaklı insanların partisidir, özgürlükçü partidir” dedi.
KORUMALARI UYARDI
Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşması sürerken CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, salondan çıkarılmaya çalışıldı, o sırada tribünlerden Gök ve yanındakilere pet şişeler atıldı. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, korumaları, “Koruma arkadaşlar, lütfen çekilin. Beni, CHP'lilerden korumak gibi göreviniz olmamalı” diye uyardı.
Mehmet Akif Ersoy'un, “Ben ezelden beri hür yaşadım, hür yaşarım, hangi çılgın zincir vuracakmış şaşarım” dizelerine işaret eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İşte CHP budur. CHP, devleti kuran partidir, onun için CHP'li olmak bir onurdur, yurtseverliktir. CHP'li olmak, kardeşliktir, barış, dostluktur, hiçkimseyi ayırmadan herkesi kucaklayan bir CHP'dir. CHP'li olmak 'biz kimseye kin tutmayız, kamu alem birdir bize' diyen Yunus Emre'dir. CHP'li olmak halkın değerleriyle beraber yaşamak demektir, o kutsal değerlere saygı duymak demektir. CHP'li olmak halkın kendisidir, halkla birlikte olmak demektir. CHP'li olmak büyüme, hırs, azimdir.”
Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkan diğer başlıklar için linke tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

İşte Yeni CHP Tüzüğü

İşte Yeni CHP Tüzüğü

Kurultay öncesinde başlayan kurultaya kaç delegenin katılacağı söylentileri kurultaya da damga vuruyor. Salt çoğunluk yani kurultayın yapılabilmesi için, 1247 delegenin 625'inin kongreye katılması gerekiyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, kongreye katılan delege sayısını 946 olarak açıkladı.
Ancak muhalifler sayının çok daha az olduğunu iddia etti. Muhalif kanattan Mersin milletvekili İsa Gök, kurultay için yeterli delege sayısı olmadığını iddia ederek kurultay divanına bir dilekçe verdi. İsa Gök ile partililer arasında uzun süreli bir gerginlik yaşandı. Gök kürsü önünden uzun süre ayrılmadı ve Kılıçdaroğlu konuşma yapmak için kürsüye geldiğinde zorla dışarı çıkartıldı.
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kongrede yaptığı konuşm...

Haberin Tamamı İçin:

İlk raunt Kılıçdaroğlu’nun

İlk raunt Kılıçdaroğlu’nun

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu kurultay devam ederken delegelerin cep telefonlarına mesaj göndererek, bugün yapılacak ikinci kurultayın da CHP’nin kurultayı olduğunu, bu kurultaya da tam katılım istediğini belirtti. Bugün Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda toplanacak kurultayda muhaliflerin 9 maddede değişiklik istekleri görüşülecek. Dün bunlardan 6’sı tamamen, 1’i ise kısmen karşılandığı i...

Haberin Tamamı İçin:

İşte Yeni CHP Tüzüğü

Değiştirilen CHP Tüzüğü’nü incelemek için tıklayın.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanCumhuriyet Halk PartisiKemal KılıçdaroğluMersin
Görüş Bildir