İşte Türkiye'nin Uyuşturucu Raporu

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye'nin Uyuşturucu Raporu Korkuttu

Türkiye'nin Uyuşturucu Raporu Korkuttu

EMNİYET Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (EGM-KOM) Daire Başkanlığı’na bağlı Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi’nce (TUBİM) hazırlanan 2011 yılına ait “Türkiye Uyuşturucu Raporu”nda çarpıcı veriler yer aldı.

Raporda, İstanbul’da 25 bin bağımlı olduğu belirtilirken, 2011 yılında 105’i doğrudan, 260’ı dolaylı olmak üzere toplam 365 madde bağlantılı ölüm meydana geldiği kaydedildi. Yasak madde kullanma yaşının ise 14’e düştüğü ifade edildi.

ÖĞRENCİLERDE SİGARA TÜKETİMİ ARTIYOR

Alkol, tütün ve madde kullanımına yönelik 32 ilde, 129 okulda 11 bin 812 öğrenciye ulaşıldı. Öğrencilerin yüzde 26,7’si sigara, puro, pipo, nargile gibi tütün ürününü, yüzde 19,4’ü alkol kullandığı veya birden çok kez denediği ortaya çıktı. Öğrencilerin yüzde 2.2’si hastalık dışında keyfi nedenlerle ilaç kullandığı, yüzde 1.5’i ise yasa dışı bağımlılık yapıcı maddelerden en az bir kere denediği kaydedildi. Erkek öğrencilerde bu oran yüzde 2.3’iken kızlarda ise yüzde 0,7 olarak hesaplandı. Raporda en ürkütücü sonuç ise yasadışı maddeleri ilk kez kullanma yaşının 14 olduğu ortaya çıktı.

İSTANBUL’DA 25 BİN BAĞIMLI

Uyuşturucu bağlantılı ölüm verileri kullanılarak yapılan problemli madde kullanımı tahminine göre 2011 yılında Türkiye’deki problemli madde kullanıcısı sayısının 12 bin 733 olduğu belirtildi. 2011 yılında madde kullanımından dolayı adli ya da sağlık problemi yaşayan kişi sayısının belirlendiği rapor sonuçlarına göre; Ankara’da yaklaşık 5 bin 800 problemli afyon ve türevi, 28 bin 500 problemli esrar kullanıcısı; İstanbul’da 25 bin problemli afyon ve türevi kullanıcısı, İzmir’de ise 33 bin 400 problemli esrar kullanıcısının bulunduğu tespit edildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AfyonAnkaraİstanbulİzmirUyuşturucu
Görüş Bildir