İşte Türkiye'nin AB Üyeliğinde En Büyük Engel

 > -

"Türkiye'nin AB üyeliğinin önündeki en büyük engel..."

"Türkiye'nin AB üyeliğinin önündeki en büyük engel..."

Hürriyet Planet / Sebla Kutsal - Avrupa Birliği dönem başkanı Danimarka'nın AB İlişkileri Bakanı Nicolai Wammen, Türkiye’nin üyelik sürecinde halletmesi gereken en önemli sorunlardan birinin, basın özgürlüğü olduğunu söyledi.

Danimarka’nın Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığının sona ermesine bir ay kala, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Danimarka Krallığı AB İlişkileri Bakanı Nicolai Wammen, İstanbul Kültür Üniversitesi’nde bir araya geldi.

Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi’nin (GPOT) düzenlediği “Danimarka Dönem Başkanlığı’nda Türkiye-AB İlişkileri” başlıklı konferansa katılan iki bakan, 2002 ve 2012’de AB dönem başkanlığı yapan Danimarka’nın deneyimleri ışığında, Türkiye-AB ilişkilerinin 10 yıl içindeki seyrini analiz etti.

Danimarka AB İlişkileri Bakanı Wammen, konuşmasında, ülkesinin 2002’deki dönem başkanlığı sırasındaki demir perde ülkelerini bile kapsayan genişleme sürecinde, Türkiye ile de müzakerelerin başladığını hatırlattı.

“İLİŞKİLERİ TEKRAR CANLANDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ”

“Geçen son altı ayda, Türkiye ile ilişkileri tekrar canlandırmak istedik. Türkiye, AB’ye dâhildir ve üye ülke olmasını çok istiyoruz” diyen Wammen, ‘Pozitif Gündem’i, ilişkilerin canlanması ve işbirliği amacıyla ortaya attıklarını ifade etti.

Türkiye’nin büyüyen bir ekonomi, çekici bir yatırım alanı olduğunu vurgulayan Danimarkalı Bakan, “10 yılda Türkiye’de çok şey değişti, olumlu gelişmeler oldu” dedi.

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ÇOK ÖNEMLİ”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiEgemen Bağışİstanbulgündem
Görüş Bildir