Tarkan Eurovision'dan Birincilik İstedi Mi?

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

İşte Tarkan'ın Eurovision'a katılma şartı!

İşte Tarkan'ın Eurovision'a katılma şartı!

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Eurovision Şarkı Yarışması'na katılması için teklif götürdükleri Tarkan'dan 'Birinciliği garantiliyorsanız gelirim' yanıtı aldıklarını söyledi

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Eurovision Şarkı Yarışması’yla basın mensuplarıyla iftar yemeğinde bir araya geldi.

Şahin, geçen mayıs ayında Azerbaycan'da düzenlenen 57. Eurovision Şarkı Yarışmasına “Azerbaycan alınır” düşüncesiyle katıldıklarını söyledi. İbrahim Şahin, “Katılmamayı da belki alternatif olarak koymak lazım” dedi.

Akşam gazetesinin haberine göre; TRT Genel Müdürü Şahin, şunları söyledi:

“Ya katılmayacaksınız... Mesela bunu da belki alternatif olarak koymak lazım. Azerbaycan olmasaydı, 'Acaba bu sene katılmasaydık ne olurdu?' diye arkadaşlarımla biz bunu uzun uzun kendi aramızda tartıştık. Yani Azerbaycan alınır düşüncesiyle yoksa 'tamam gelmedik, ne olacak...

Haberin Tamamı İçin:

Tarkan Eurovision'dan birincilik istedi mi?

Eurovision'u, "Birincisinin önceden belli olduğu bir şov" olduğunu iddia eden ve gelecek yıl katılmayabileceklerini söyleyen TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in, Tarkan'la arasında geçen Eurovision konuşmasını aktardığı ve Tarkan'ın birincilik garantisi istediği şeklinde algılanacak talebi tartışma yarattı.

Eurovision için TRT'nin Tarkan'a daha önce çeşitli kez teklifte bulunduğu ve Tarkan'ın bu teklifleri kabul etmediği bilinen bir gerçekti. Ancak Tarkan'ın TRT'ye verdiği cevabın içeriği bilinmiyordu. İbrahim Şahin'in TRT'yle ilgili önemli açıklamalar yaptığı basınla iftar yemeğinde, Tarkan'ın Eurovision teklifini neden kabul etmediğiyle ilgili olarak megastarla arasında konuşmayı aktarması ilgi çekti.

Şahin Tarkan'la ilgili konuşmasını şöyle aktardı: "Tarkan çok sevdiğimiz bir dostumuz. Kendisiyle konuştum. 'Eurovision'da birinci olacaksam katılayım, ikinci olacaksam bu benim kariyerimi sarsar. Bunun dışında beste olsun, güfte olsun ne isterseniz o katkıyı yaparım.' dedi." Tarkan'ın 'Eurovision'da birinci olacaksam katılayım" şeklinde garanti istediği şeklinde algılanacak konuşmasının doğru ve gerçekçi olup olmadığını müzik dünyasının otortilerine ve sanatçılara sorduk.

'Tarkan'ın endişesi bence çok normal'

Fuat Güner(Şarkıcı-besteci)

Birincilik garanti olabilir mi. Bilmem! Bunu kim garantileyebilir ki, puanlama bu kadar kaygan bir zeminde yapılırken. Ben Tarkan'ın birinciliği garantilerseniz katılırım dediğini zannetmiyorum. Birincilik garanti olsa katılırım diye düşünce iletmiş olabilir. Bu düşüncesinde de haklıdır. Birinci olamazsam kariyerim zarar görür demiş olabilir, gayet normal. Evet Tarkan gibi bir starın bu yarışmadan kariyeri zarar görür. Kariyeri iyi gidiyor, niye riske atsın ki. Eurovision yeni bir şarkıcı için fırsat olabilir ama Tarkan için macera, bu maceraya neden atılsın. Tanınmış insanlar bir katkısı olduğunu sanmıyorum. Eurovision bizim zamanımızda vatan millet meselesiydi ama artık öyle değil. Bir şov oldu.

'Teklifi kibarca reddetme tarzı'

Metin Özülkü (Aranjör, besteci)

Bu Tarkan ve TRT yetkilileri arasında geçen sene yaşanmış bir konuşma olabilir. TRT genel Müdürü İbrahim Şahin de bunu iftar yemeğinde paylaşmış. Yani bu yeni bir gelişme değil. Bir kere TRT'nin katılan sanatçısına birinciliği garanti edebilmesi söz konusu bile olamaz. Zaten bu teknik olarak mümkün değil. Tarkan'ın söylediğine gelince; Tarkan çok şöhretli ve star bir isim. Onu tanıdığım kadarıyla kibarlık yapılmış. Yani karşı tarafın talebini kibarca reddetmek için bir bahane öne sürmüş. Ayrıca bence Tarkan Eurovision'a katılmamalı. TRT bugüne kadar en iyi Eurovision tercihini geçen sene yaptı ve Can Bonomo'yu gönderdi. Böylece sonuç ne olursa olsun, genç ve yeni bir müzisyeni Türk müzik camiasıyla tanıştırdı. Sertab Erener, yıllar önce gitmeden de Sertap Erener'di. Birinci oldu ama ona bir katkısı olmadı. Ama 10'uncu olsaydı kariyeri kötü etkilenebilirdi.

'Kariyerine bir zarar gelmezdi'

Bülent Seyhan (Müzik yapımcısı)

Tarkan katılıp birinci olamasaydı da kariyerine hiç bir zarar vermezdi. Tarkan birincilik garantisi istememiştir, sadece katılmasını kendine bir yararı olmadığını söylemek istemiştir ve doğru yapmıştır. Önceden amatörlerin katıldığı bir yarışmaydı. Şimdilerde profesyoneller de katılmaya başladı. İbrahim Şahin'in birincinin belli olduğu açıklaması da yanlış. İsveç, şarkısıs çok iyi olduğu için birinci oldu. Üstelik İsveç'in Avurpa'da bizimki kadar vatandaşı yok oy verecek.

'Böyle bir şey dediyse çok ayıp

Naim Dilmener (Müzik eleştirmeni)

Nasıl yani, TRT'nin sanatçısını birinci yapabilme ihtimali var mıymış? Bu zaten başlı başına büyük bir iddia. Ayrıca Tarkan gibi bir sanatçı eğer "Birinciliği garantiliyorsanız gelirim. İkinci olacaksam kariyerim zedelenir" dediyse ayıp etmiş. Çünkü bu; ben hak etsem de etmesem de, şarkım güzel olsa da olmasa da siz ne yapın edin, her şeyinizi ortaya koyun ve beni birinci yapın demektir. Bu çok saçma bir istek. Ne Tarkan'ın ne de herhangi birinin bir yarışmada bunu isteme hakkı yoktur. Bakın adı üstünde yarışma. Hazırlanırsınız gidersiniz, belli bir konseptte yarışırsınız ya kazanırsınız ya da kaybedersiniz. Yalnız bana kalırsa Tarkan Eurovision'da birinci olacaksa bile gitmemeli. Çünkü sadece ikincilikle değil, birincilikle de kariyeri zedelenir. Sertap Erener birinci oldu da ne oldu? Kariyeri zedelenmedi mi?

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AzerbaycanEurovisionİsveçStar tvTRTTarkanTürkiye Radyo ve Televizyon Kurumumüziktrt
Görüş Bildir