İşte Taksim'e Yapılması Planlanan Cami

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

İşte Taksim'e Yapılması Planlanan Cami

Ahmet Vefik Alp, projeye Başbakan Erdoğan’ın önerileri doğrultusunda son şekli verip vakıf aracılığıyla Başbakan Erdoğan’a sunulduğunu söyledi.

Memleketi Kuşadası’nda tatilde bulunan Yüksek Mimar Ahmet Vefik Alp, Taksim Meydanı’na yapılması planlanan cami projesinin son durumuyla ilgili açıklama yaptı. Daha önce hazırlanan ve Başbakan Erdoğan’a sunulan projenin çok fazla modern bulunduğunu ve bu nedenle bazı değişiklikler yaptıklarını kaydeden Ahmet Vefik Alp, Taksim Camii Kültür ve Sanat Vakfı tarafından Taksim’deki eski mescidin yerine kurulması planlanan cami için, 2 bin 500 metrekarelik alandan yerin yedi kat altına inilerek 17 bin metrekarelik inşaat alanı çıkarıldığını, projenin onaylanıp, hayata geçirilmesi halinde Taksim Camii’nde kadınlar için ayrılan 70 kişilik üst bölümle birlikte aynı anda toplam bin 450 kişinin ibadet edebileceğini söyledi.

Projeyi Sayın Başbakanımıza sunduk. Sayın Başbakanımız, fazla modern olması nedeniyle görüşlerini iletti. Vakıf tarafından gelen bilgi ışığında bazı düzenlemeler yaptık. Gerek yerel bazda İstanbul'da gerek Türkiye genelinde tüm partilerin vizyonuna cevap verecek hem çağdaş Türkiye'yi anlatan ama geleneksel değerlerimizi de sonuna kadar kullanan çok hassas bir sentezden oluşan bir projedir. Bu bakımdan ben şuna inanıyorum önümüzdeki seçimlerde İstanbul'un yönetimi değişse bile bu proje gündem de olacaktır.“Son düzenlemeyle birlikte projedeki dört halifeyi anlatan dört hilal ve İslamiyeti sembolize eden büyük bir hilalden oluşan minarenin değiştiğini vurgulayan Alp, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun yerine daha farklı bir minare projesi oldu ve kubbede değişikliğe gittik. Kubbede Kur'andan ayetler bulunuyor ve dünyayı temsil ediyor.'

Kaynak: http://fotogaleri.gazetevatan.com/te-tak...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

Başbakanİstanbulgündemkadınlar
Görüş Bildir