Piyasalar Sarsıntıyı Atlatacak mı?

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

İşte Piyasalardan İlk Rakamlar

Piyasaların dünkü sarsıntıyı atlatıp atlatamayacağı merak konusu. Uluslararası borsaların biraz toparlanmasıyla BIST 100 yüzde 1'in üstünde açıldı. Ancak yine düşüş trendine girdi. Kayıp yüzde 1'in üstüne çıktı ve borsa 73 binin altını gördü. Dolar 1.93 seviyelerine geldi ve Merkez Bankası bugünü 'istisnai gün' ilan etti.

Çarşamba akşamı Amerikan Merkez Bankası FED'in 2013 yıl sonuna doğru parasal genişleme hızını düşürebileceği ve 2014 yılı ortalarında sona erdireceğini açıklaması piyasalarda deprem etkisi yaratmıştı. BIST 100 günü yüzde 6.82 kayıpla 73 bin 461 puandan kapadı. Doların ateşi Merkez Bankası'nın 350 milyon dolarlık 6 müdahalesine rağmen sönmedi ve 1.9340 TL ile tarihi rekora ulaştı. Gösterge tahvil faizleri de Ekim 2012'deki seviyelerine yükselerek günü yüzde 7,61'den kapadı.

BORSA DALGALI BAŞLADI

Piyasalar bugüne ise uluslararası borsalardan gelen iyi haberlerle başladı. Dünya borsalarında son 19 ayın en kötü günü yaşandıktan sonra, bugün ABD'de vadeli borsaların artıda seyretmesi ve Çin'in likidite genişlemesine gitmesiyle Japon Nikkei endeksinin yüzde 1'i aşan yükselişleri piyasaların az da olsa güne iyimser başlamısını sağlıyor.

Bu beklentilere rağmen borsa dalgalı bir seyir izliyor. Uluslararası borsaların olumlu etkileriyle BIST 100 yüzde 1,10 artışla 74 bin 269 puandan güne başladı. Ancak günün başlangıcında kısa bir süre 75 bin sınırını test eden borsa bu seviyeden geri döndü ve aşağı yönde sert hareketle 73 bin puanın altına geriledi. Şu dakikalarda ise yeni bir pozitif dalga görülüyor. Borsa yüzde 0,35 kazançla 73 bin 717 puandan seyrediyor.

TOZ DUMAN ORTAM SÜRECEK

Finansbank Başekonomisti İnan Demir yeniden fiyatlama süreçlerinin devam edeceğini bu yüzden dalgalı seyrin bir süre daha süreceğini belirtti. İnan demir "Genel olarak dünyada varlıkların yeniden fiyatlanması sürecinden geçiyoruz. Gelişen piyasa varlıkları için, 2009 finansal krizden çıkış stratejisi çok iyi oldu, bu varlıklarda risk primi azaldı. Piyasalar şimdi yeniden o risk primini o fiyatlara dahil ediyor. Bu da dalgalı sürece yol açıyor. İki gündür yaşadığımız toz dumanın dağılması için çok erken. Bu ortamda Merkez Bankası'nın istisnai günler ve döviz satışlarıyla müdahalesini görebiliriz. Bunlar yeterli olmazsa döviz zorunlu karşılıkları indidrmek ileri adım olabilir. Bu da yetmez ise faiz koridorunda artış beklenebilir." diye konuştu.

DÜNE GÖRE DAHA AZ MÜDAHALE OLABİLİR

Garanti Yatırım Araştırma Yönetmeni Özgür Yurttaşseven uluslararası piyasalarda tansiyonun düşmesiyle daha sakin bir gün geçirebileceğimizi belirtti. Yurttaşseven bu bağlamda Merkez Bankası'ndan düne göre daha az müdahale beklediğini söyledi. Yurttaşseven "72 bin-73 bin bandı üzerinde tepki alımları bekliyorum. 75'nin aşılması ile toparlanma görülebilir. Global konjönktür dolar açısından önemli. Kendi dinamikleri nedeniyle dolarda bir gevşeme var. Tansiyon düşecek olursa düne göre daha az müdahale ile kur üzerinde etkin olma şansı olabilir. Gösterge tahvil faizlerinde ABD 10 yıllıklarında 2,40'ların altına gelinmeye başlarsa orada daha sakin bir seyir izleyebiliriz."

DOLARDA TANSİYON YÜKSEK Dün Merkez bankasının tam 6 kez döviz satım ihalesi yapmasına rağmen dolar 1.93 TL'lerin altına inmedi. Dolar şu dakikalarda 1.93 TL'nin altında 1.9260 TL'den seyrediyor. Merkez Bankası gerekli görülürse döviz satım ihaleleriyle piyasaya müdahale edebileceğini açıklamıştı. Bu çerçevede MB'deni yine müdahale bekleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBorsaBorsa İstanbulÇinDövizJaponyaMerkez Bankasıdeprem
Görüş Bildir