İşte O Kitabın Ayrıntıları

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

İşte O Kitabın Ayrıntıları

İşte O Kitabın Ayrıntıları

Hülya Avşar Gezi Parkı için Başbakan ile yaptığı görüşme sonrası 'Ona okumayı düşündüm ama cesaret edemedim' dediği kitabın ayrıntılarını köşe yazısında anlattı.

Ünlü sanatçı Hülya Avşar geçtiğimiz hafta Gezi Parkı olayları kapsamında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

Çıkışta basının sorularını yanıtlayan Avşar, Erdoğan ile yaptığı konuşmayı anlattı.

Yaptığı görüşmeden çok umutlu olduğunu söyleyen Hülya Avşar "Çok güzel bir kitap geçti elime. Adı Şiddetsiz İletişim. Hatta bazı şeylerin altını çizdim, gençler adına Başbakan'a okurum diye. Cesaret edemedim. Çünkü kitabın ismi çok fenaydı." dedi.

Hülya Avşar o kitabın detaylarını Acunn.com'daki köşe yazısında anlattı.

İşte Avşar'ın o yazısı

Şiddetsiz iletişimin birinci bileşeni değerlendirme yapmadan gözlem yapmak, ikinci bileşeni ise hissettiklerimizi ifade etmektir. Psikanalist ROLLO MAY’in önerdiği gibi, “Olgun insan tıpkı bir senfoninin farklı bölümlerindeki gibi güçlü ve tutkulu deneyimlerden ince ve hassas olanlara kadar farklı duygu nüanslarını yakalama becerisini geliştirebilir.” Ancak çoğumuz için duygularımız May’in de belirttiği üzere bir borazanın notaları kadar sınırlıdır.

İnsanlara hakaret etmek için kullandığımız kelimeler, çoğunlukla ruh halimizi net bir şekilde ifade etmeyi sağlayan sözcük dağarcığımızdan çok daha geniştir. Ben 21 sene boyunca çeşitli ABD okullarında okudum ve bu süre içinde kimsenin bana neler hissettiğimi sorduğunu hatırlamıyorum. Açıkçası duygular önemsenmiyordu. Önemli olan itibar ve makam yetkili kişilerin tanımladığı doğru düşünme biçimi idi. Kendimizle bağlantıda olmak yerine dışa yönelik başkalarına odaklı olma yönünde eğitildik. Hep zihnimizde akıllı olmayı ve “Başkaları neyi söylememi ve yapmamı doğru bulur? diye kafa yormayı öğrendik.

Duyguları düşünceden ayıralım

Dili kullanış biçimimizin yarattığı karışıklıklardan biri de “hissediyorum” sözcüğünü kullanırken aslında hislerimizi dile getirmemekten kaynaklıyor. Bana adil davranılmadığını “hissediyorum” sözcüğünü “düşünüyorum” ile değiştirmek ifade etmek istediğimiz şeye daha uygun olur. “Hissediyorum” sözcüğünü aşağıdaki kalıplar içinde kullandığımızda gerçek duyguları netlikle ifade edemeyiz.

Nasıl olduğumuz hakkındaki hislerimiz ile düşüncelerimizi birbirinden ayıralım

Sn. Başbakanımıza götürüp hediye etmeyi son anda vazgeçtiğim kitaptan bölümleri şimdi sizlere hediye ediyorum daha doğrusu ben dahil herkese.

Kitabın adı Şiddetsiz İletişim, Marshall B.Rosenberg

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBaşbakanGezi ParkıKitapRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir