İşte Merakla Beklenen Akıllı Kimlik Kartları

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

İşte Merakla Beklenen Akıllı Kimlik Kartları

İşte Merakla Beklenen Akıllı Kimlik Kartları

TÜBİTAK Bilgi ve İleri Bilgi Güvenliği Araştırma Merkezi tarafından tasarımı yapılan yeni kimlik kartlarının pilot çalışması sona erdi.

"Akıllı kart" olarak tanımlanan ve kişinin bütün bilgilerini içindeki çipte toplayacak olan yeni kimlik kartları, 2013 yılı içinde vatandaşlara verilmeye başlanacak.

2012 Yılı TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri töreni, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayesinde Çankaya Köşkü'nde yapıldı.

Köşk'teki törende, TÜBİTAK'ın bazı projelerinin tanıtımı da yapıldı. Yeni kimlik kartının tanıtımında "Hayat tek kartla kolaylaşacak" sloganı ile "Milli olarak geliştirilmiş bir akıllı kart işletim sistemi olan AKİS güvenlik hizmetleri sunan bir mikroişlemci üstünde çalışıyor ve elektronik imza, şifreleme ve güvenlik anahtarları taşıma hizmetlerini sunuyor" ifadesi yer aldı. Yeni kartla ilgili şu bilgiler verildi:

Milli yazılımla tasarlandı

"Pilot çalışması başarıyla tamamlanan akıllı kimlik kartlarıyla yakında günlük hayatımızın her alanında karşılaşacağız. Sosyal güvenlik, sağlık, ulaşım, nüfus ve bankacılık işlemleriyle kamunun bir çok alanında hayatı kolaylaştıracak olan akıllı kartlar, TÜBİTAK Bilgi ve İleri Bilgi Güvenliği Araştırma Merkezi (BİLGEM) tarafından milli yazılım ve yerli çip kullanılarak tasarlandı. Akıllı kartların dağıtımına 2013 yılından itibaren başlanacak."

Yeni kartların teknik özellikleri ise şöyle sıralandı:

68 KB EEPROM

Common Criteria (CC) EAL4+ İşletim Sistemi

Common Criteria (CC) EAL5+ Mikro İşlemci

ISO/IEC 7816 uyumlu

DES simetrik şifreleme algoritması

3DES (2 anahtarlı) simetrik şifreleme algoritması

2048 bit RSA asimetrik imzalama/şifreleme algoritması

PKCS #11 Yazılım Kütüphanesi

MS CAPI Yazılım Kütüphanesi

Gerçek Rastgele Sayı Üreticisi

Yoksulluk haritası çıkarılacak

Tanıtımda, TÜBİTAK ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın işbirliğiyle yürütülen bütünleşik sosyal yardım projesiyle ilgili şu bilgiler verildi:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülBilimLinuxyeni kimlik
Görüş Bildir