Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İşte İstanbul'un Altını Kazacak Dev Köstebek

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

İşte İstanbul'un Altını Kazacak Dev Köstebek

İstanbul’un Avrupa ve Asya Yakalarını karayoluyla bağlayacak olan Avrasya Tüneli Projesi; İstanbul Boğazı’nı deniz tabanının altından geçen 5.4 km uzunluğundaki iki katlı tüneli de kapsayan toplam 14.6 km’lik bir güzergâhta İstanbul trafiğini rahatlatmak amacıyla Kazlıçeşme ile Göztepe arasında inşa edilecek.

Kazlıçeşme-Göztepe arasını 100 dakikadan 15 dakikaya indirecek İstanbul Boğazı karayolu tünelini, 14 metre çapında ve 4 katlı bina yüksekliğindeki dev bir tünel açma makinesi yapacak. Almanya'da üretimi süren ve mayıs ayında tamamlanacak dev matkap, kasımda Haydarpaşa Limanı'ndan Cankurtaran'a kadar olan 3.4 kilometreyi Boğaz'ın 106 metre altından kazacak.

Proje için imal edilen Tünel Açma Makinesi (TBM), bentonit bulamacı kullanan tünel açma makineleri arasında 11 bar değerindeki işletme basıncı ile dünyada 1. sırada, 13.7 metrelik kazı çapı ile dünyada 6. sırada yer alıyor.

Proje kapsamında Cankurtaran ile Kazlıçeşme arasındaki sahil yolunun 8 şeride çıkarılacağını belirten Yapı Merkezi İnşaat Murahhas Azası Başar Arıoğlu, sahil yolundaki çalışmanın bu yaz başlayacağını bildirdi. Projede, Yenikapı'da yapılacak olan miting alanını da dikkate aldıklarını belirten Arıoğlu, "Miting alanı için yan yollar ilave edildi" dedi. Çalışmalar sırasında sahil yolunun kapatılmayacağını belirten Başar Arıoğlu şöyle devam etti: "Sahil yoluna paralel iki şerit yapacağız. Böyle aktara aktara, sahil yolunu hiçbir zaman kesmeden Cankurtaran-Kazlıçeşme arasındaki yolun standardını yükselteceğiz, şerit sayısı arttırılacak. Denizi doldurmak söz konusu değil. Park alanlarından bir miktar alınarak genişletme yapılacak. Bunların hepsi 8 şeride çıkacak. Zaten dolgu alanlarında çalışacağımız için bir arkeolojik buluntuyla karşılaşma ihtimalimiz de sıfır. Dolayısıyla Marmaray'ın yaşadığı bazı aksaklıkları yaşamayacağımızı düşünüyorum."

Tünelin açılmasıyla tarihi yarımadanın çok rahatlayacağını vurgulayan Başar Arıoğlu şunları söyledi: "Vatan Caddesi'nde köprüye gelmeniz 1 saat sürerken, arka taraftan hiç tarihi yarımada içinden geçmeden tünelden kaçtığınızda 15 dakikada karşıda olacaksınız. Birçok kişi 1. Köprü'yü bırakıp tüneli kullanmaya başlayacak." Projenin süresinin 55 ay olduğunu, ancak bu süreyi daha da kısaltabileceklerini bildiren Arıoğlu, "2015 ortasında tünelle karşıdan karşıya geçeceğiz. Günde 100 bin aracın geçeceğini düşünüyoruz. Geçiş ücreti ise 4 dolar artı KDV olarak belirlendi" bilgisini verdi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Almanyaİstanbulİstanbul Boğazı
Görüş Bildir