İşte Derbinin Emniyet Raporu!

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

İşte Derbinin Emniyet Raporu!

İşte Derbinin Emniyet Raporu!

Temsilci raporunun ardından Sporx.com bu kez derbi maçının emniyet raporundaki ilginç detaylara ulaştı.

Derbi maçı bitti ama yaşanan olayların tartışması bitmedi... Ve biteceğe de benzemiyor. Bir taraftan Beşiktaş'ın TFF'den alacağı muhtemel yaptırımın ne olacağı tartışması sürürken diğer taraftan da bunu kim yaptı tartışması yaşanıyor.

Daha birinci dakikadan bu yana büyük bir çoğunluk bu işin organize veya siyasi olduğu görüşünde... Peki öyle mi? Spor şubenin bu konudaki ilk izlenimi ne oldu? Olaylarla ilgili gözaltına alınanlar gerçekten 69 kişi mi? Spor savcıları kimlerdir nasıl görev yaparlar? Derbi maçında hangi savcı görev aldı? İşte kafalardaki bir çok soru işaretini cevaplayacak ve tartışmaların önemli bir kısmına ışık tutacak bilgiler ve derbi maçı emniyet kayıtları...

1- Derbi maçında 4 savcının görev yaptığı doğru değil. Kaldı ki statlarda savcıların görev alması gibi bir durum da söz konusu da değil. Bu konuda tek doğru İstanbul'da 4 spor savcısının olduğu. İstanbul'da dört savcı var ve her birinin görevli olduğu bölge ve onlara bağlı stat ve salonlar var. Bu dört savcı Kartal adliyesi, Çağlayan Adliyesi, Bakırköy Adliyesi ve Küçükçekmece Adliyesi'nde. Mesela Olimpiyat stadına Küçükçekmece adliyesindeki görevli savcıya bağlı. Yine İnönü, Türk Telekom ve Kasımpaşa stadlarına da Çağlayan adliyesindeki savcı bakıyor. Böyle bir yapı var. Ama bunların biraraya gelip maçlara gitmesi gibi bir yapı yok.

2- Örneğin Küçükçekmece'deki savcı sorumluluk alanında olan örneğin Olimpiyat Stadı'ndaki maça gidebilir. Protokolde yeri var. Ayrılıyor. İsterse gelir. Ama gelmek gibi bir görevi sorumluluğu yok. Bu maçta da örneğin Küçükçekmece'deki savcı maça gitmedi. Maça giden bir savcı var o da Çağlayan'daKİ savcı o da görevli olarak değil izlemeye gitti.

3- Spor büro ve spor şübe ne yapıyor? Spor şube maç öncesi sırasında ve sonrasında 6222 sayıla kanuna hareket edenlerle ilgili ihlalleri tesbit ederek o kişiler haklarında işlem yapıyor. Örneğin son maçla ilgili biletsiz giriş, sahaya giriş, meşela, alkol, kavga ve uyuşturucu tesbit ettiği toplam 69 kişi ile ilgili işlem yaptı. Derbi maçında 2 taraftarın üzerinde uyuşturucu tesbit edildi. Bunları göz altına aldı. Spor şübe şu anda karakol aracılığı ile bu işlemleri yapıyor ama daha sonra spor şübe bunu kendisi yapacak. Bu kişilerin ifadeleri alınıyor haklarında zabıt tutulup işlem yapılıyor ve doktor raporunun ardından otomatik olarak serbest bırakılıyorlar. Ardından evraklar ilgili bağlı bulunduğu bölgenin savcılığına intikal ettiriliyor. Bunlar ilk göz altına alınıp ifadeleri alınırken bu kişiler sisteme tedbir amaçlı olarak 1 yıl spor sahalarına girişi yasaklanıyor. Sisteme bu şekilde yasaklı olarak tedbiren işleniyor. Daha sonra bu kişilerle ilgili yargı işlemini başlatıyor. Eğer mahkeme men veya benzeri ceza öngörürse o kişilerle ilgili o ceza uygulanıyor eğer herhangi bir ceza öngörmezse tedbiren konan men cezası kaldırılıyor. Tedbir kararı kalkana kadar stadlardan yasaklı oluyorlar.

4- Şu anda derbi maçıyla ilgili alınan ve haklarında işlem yapıldıktan sonra serbest bırakılan 69 kişi tedbirli olarak spor sahalarından men edildi. Bu 69 kişinin 60'ı zaten maçın ikinci yarısının başlamasına kadar alınan kişiler. Yani medyada şu ana kadar yer aldığı gibi o maç sonu olaylarla ilgili göz altına alınan kişi sayısı 69 değil sadece 9. Maçın sonunda meydana gelen olaylardan dolayı sahaya girişlerden göz altına alınan kişi sayısı 9. Bunlardan 7 tanesi kale arkasından ilk planda maç sırasında sahaya giren kişiler. Olaylar sırasında alınan sadece 2 kişi.

Onlardan da biri G.Saray antrenörü Hasan Şaş'a küfürden dolayı. O kişinin de Beşiktaş kulübünün anons görevlisi olduğu iddia ediliyor. Sahaya toplu girişten henüz kimse alınmadı. Şu anda sahaya girenlerle ilgili görüntü incelemesi başlatıldı. Sahaya girenlerden şimdi gözaltılar başlayacak. 100-200 dolayında yeni bir gözaltı olması bekleniyor. 5-Derbi maçından önceki İl spor güvenlik kurulu toplantısında 1500 özel güvenlik 1750 de polis görev yapması kararlaştırıldı. Ancak spor şübe maç sırasında durumdan şüphelenerek özel güvenlik ile ilgili yaptığı tesbitte 978 kişi olduğunu tesbit etmiş. 522 kişi eksik gelmiş.

6- Göz altına alınan kişiler ve maç sırasındaki olaylar konusunda emniyetin bu iş sportif mi siyasi mi konusundaki ilk tesbiti sportif. Siyasi olarak tesbit edilen şu ana kadar herhangi bir bulgu yok. İlk tesbit spontane olarak cereyan eden bir olay. Sahaya girenler ve gözaltına alınanlar arasında bir bağ planlı bir organizasyon gibi tesbit yok.

7- Olayın 1453 grubuyla bağlantılı olduğu iddiası da emniyetin ilk tesbitlerine göre doğru değil. Alınanlar arasında veya onlarla bağlantılı herhangi biri yok. 1453 grubuyla ilgili ilginç bir ayrıntı... Bu grup muhafazekar olarak gösterilen bir grup. Bunların 5 lideri var. Bunlardan iki tanesinin Tromso veya ondan önceki maçta alkolden spor büro tarafından gözaltına alındığı ifade ediliyor.

8- Beşiktaş'ın bu sezonki Olimpiyat stadında oynadığı daha önceki maçlarda da benzer olaylar olmuş. Örneğin Beşiktaş'ın Tromso maçında yine çoğunluğu biletsiz giriş tesbit edilmiş. Bu maçla ilgili göz altına alınarak haklarında işlem yapılan kişi sayısı yaklaşık 50. Yine keza Trabzonspor maçında da 57 kişi göz altına alınmış, benzer gerekçelerle. Yani Beşiktaş'ın olimpiyat stadında oynadığı sadece bu maçta vukuat yok. Önceki tüm maçlarda da var. Son G.Saray maçında yaklaşık 12 bin dolayında biletsiz seyirci girdiği belirtiliyor. Ligin ilk haftasındaki Trabzon maçında da 8000 civarında yine biletsiz giriş olmuş yine aynı bölge ve kapıdan. Bu o maçların emniyet raporlarında mevcut.

9- Spor şübe Trabzonspor maçı öncesi ve yine G.Saray maçı öncesi Beşiktaş kulübünü ve TFF'yi yaşanabilecek muhtemel olaylar konusunda bilgilendirmiş. Spor şübe Beşiktaş - G.Saray maçı öncesi stad kapılarında yaşanabilecek muhtemel tehlikeler konusunda il güvenlik kurulu toplantısında da uyarılar yapmış. Ama ev sahibi takım tarafından gerekli tedbirler alınmadığı için olayların önüne geçilememiş.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Beşiktaş Jimnastik KulübüGalatasaray Spor KulübüİstanbulKasımpaşaPolisTFFTrabzonspor KulübüTürk TelekomUyuşturucuolay
Görüş Bildir