İstanbul Üniversitesi'nde 57 Gözaltı | Video

 > -

İstanbul Üniversitesi'nde Saldırı: 56 Gözaltı

İstanbul Üniversitesi’nde Hizbullahçı oldukları söylenen bir grup Edebiyat Fakültesi’nde öğrencilere saldırdı. Saldırı sonrası çıkan çatışma üzerine okula giren polis de öğrencilere saldırdı. Çoğu saldırıya uğrayan öğrenciler olan 56 kişi gözaltına alındı.

bianet’in ulaştığı öğrenciler polisin de kendilerine saldırdığını, yaralı öğrencilerin olduğunu belirtirken polisin gözaltında ısrarcı olduğu, dersliklere girerek öğrencileri gözaltına aldığını söyledi.

İstanbul Üniversitesi’nde 11 Nisan’da Dicle Üniversitesi’nde yaşanan saldırıları protesto etmek için afiş asılması üzerine de benzer bir saldırı yaşanmıştı. Öğrenciler saldırganların Müslüman Gençlik adlı gruptan olduklarını söylemişti.

12 Nisan’da ise polis Dicle ve İstanbul Üniversitelerinde yaşanan saldırılara karşı yapılacak basın açıklaması öncesi soda şişeleri ve sopalarla öğrencilere saldıran yüzü maskeli bir grubu kovalamıştı.

İstanbul Üniversitesi’nde dün ise önceki aralarında önceki saldırılara katılanların olduğu söylenen 11 kişi saldırı hazırlığında oldukları iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanların üzerinden sis bombası, satır, sopa gibi malzemelerin çıktığı iddia edilmişti.

BİANET

Haberin Tamamı İçin:

İstanbul Üniversitesi Karıştı: 56 Gözaltı

Beyazıt Kampüsü'nde karşı karşıya gelen öğrenci gruplarına polis müdahale etti. 56 kişinin gözaltına alındığı olaylarda bazı polis memurları ve öğrenciler hafif şekilde yaralandı.

Su Ürünleri Fakültesi ve Fen Fakültesi'nde karşı karşıya gelen karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan arbedeye, güvenlik amacıyla kampüste bekleyen çevik kuvvet polisi müdahale etti. Müdahale sırasında öğrenciler ve polis arasında arbede yaşandı. Bu sırada bazı öğrenci ve polislerin hafif şekilde yaralandığı belirtildi. Kampüs önüne çok sayıda ambulans bekletildi. Gözaltına alınan 56 öğrenci hazır bekletilen polis araçlarına bindirildi. Bazı öğrencilerin üstlerinin arandığı ve kelepçelendikleri görüldü. Kampüsteki gerginlik sürüyor.

EYLEM YAPILACAK

Öte yandan, İstanbul Üniversitesi'ndeki bir grup öğrencinin saat 16.00'da Beyazıt Ana Kapı'da eylem yapacağı öğrenildi.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Haberin Tamamı İçin:

İstanbul Üniversitesi'nde Olaylar Çıktı

İstanbul Üniversitesi'nde 'Müslüman Gençlik'le sol görüşlü öğrenciler arasındaki gerginlik bugün yine kavgaya dönüştü. Olayların ardından polis fakülte binasına girdi.

İstanbul Üniversitesi'nde, Dicle Üniversitesi'nde yaşanan olaylara tepki gösteren öğrencilerle, 'Hizbullah yanlısı' olduğu söylenen grup arasında geçtiğimiz hafta başlayan gerginlik bu sabah tekrar çatışmaya dönüştü. "Müslüman Gençlik” grubundan öğrencilerle sol görüşlü öğrenciler arasında yaşanan çatışmada çok sayıda öğrenci yaralanırken, çok sayıda öğrenci de gözaltına alındı.

İstanbul Üniversitesi'nin Laleli'de bulunan Edebiyat Fakültesi'nde sabah saatlerinde meydana gelen kavgada fakülte binasına gelen ve Müslüman Gençlik grubundan olduğu belirtilen kalabalık bir grup ile karşıt görüşlü öğrenciler arasında kavga çıktı. Olaylar sırasnıda yaralananlar olurken, fakülteye giren çevik kuvvet polisleri 18’i kız, toplam 57 öğrenciyi gözaltına aldı.

Fakültenin kapılarını kapatan polisler giriş-çıkışlara izin vermezken, gözaltı sayısının artabileceği kaydedildi. Çevik kuvvet ekipleri gözaltına alınan öğrencileri ifadelerinin alınması için Emniyet Müdürlüğü’ne götürürken, üniversitede gerginlik devam ediyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

HizbullahİstanbulPolis
Görüş Bildir