İstanbul'un Silüetini Bozan Kulelere Dava!

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

İstanbul'un Silüetini Bozan Kulelere Dava!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün yaptığı "sahibine kırgınım" açıklamasıyla yeniden gündeme gelen, İstanbul'un tarihi yarımada siluetini bozduğu eleştirilerinin hedefindeki Zeytinburnu OnaltıDokuz kuleleri için Mavi Marmara dosyasında mağdur ailelerinin de avukatlığını üstlenen Elmadağ Hukuk Bürosu'nun bir yıl önce iptal davası açtığı ortaya çıktı.

Habertürk'e ulaşan bilgilere göre Elmadağ Hukuk Bürosu adına dava açan Avukat Cihat Gökdemir, öncelikle İstanbul 4 numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na, Zeytinburnu Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) başvurdu. Koruma Kurulu verdiği yanıtta tarihi yarımada siluetini etkilediği, gereğinin ilgili idarelerce yapılması gerektiği belirtildi. Avukat Gökdemir daha sonra sırasıyla Zeytinburnu Belediyesi'nden inşaatın silueti bozmayacak şekle getirilmesi için plan tadilatı yapılmasını istedi. Talebine olumsuz yanıt alan Avukat Gökdemir İBB'ye de başvurarak OnaltıDokuz kulelerinin mühürlenerek durdurulmasını talep etti.

BELEDİYE DAVANIN REDDİNİ İSTEDİ

Avukat Gökdemir talebini, “İstanbul'da ikamet eden bir vatandaş-hemşeri olarak, belediye karar ve hizmetlerine katılma ve şehrimizin doğal ve tarihi değerlerini korumak için gerekli tedbirleri alma ve bu hususta talepte bulunma” hakkına dayandırdı. Dava için savunma gönderen Zeytinburnu Belediyesi davanın reddedilmesi gerektiğini belirtti.

Avukat Gökdemir'in Yeşilköy’de çalıştığını, dava konusu yapı ile ilgili olarak kişisel, güncel, meşru menfaati ve menfaat ihlali olmadığını belirten belediye, bu nedenlerle dava açma ehliyeti olmadığını ileri sürdü. ‘Orada 1 senedir yaşayanlar var’ Başbakan Erdoğan'ın, '5 yıldır konuşmuyorum” dediği OnaltıDokuz Projesi'nin sahibi Astay Gayrimenkul'ün patronu Mesut Toprak ise açıklamaların ardından, konuyla ilgili fazla konuşmak istemediğini belirterek, “Orada bir senedir yaşayanlar var” dedi. Ruhsat ve imarda bir sıkıntı olmadığını kaydeden Toprak, projenin yasal olmayan hiçbir yönü olmadığını belirterek, tıraşlama ile ilgili olarak da “Proje bittikten sonra tıraşlama yapılamaz. Böyle Bir şey teknik olarak mümkün değil” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Başbakanİstanbulİstanbul Büyükşehir BelediyesiRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir