Görüş Bildir

İstanbul’un Batık Adası Vordonisi, UNESCO Dünya Mirası Listesi Yolunda

Anasayfa > Gündem

İstanbul’da 1000 yıl önceki depremle sular altında kalan Vordonisi Adası’nın UNESCO listesine alınması için çalışma başlatıldı.

İstanbul’da Dragos ile Küçükyalı arasında, Maltepe sahilinin 700 metre açığında bulunan ve birçok arkeolojik eser barındıran tarihi Vordonisi Adası’nın UNESCO süreci başlıyor.

Üzerinde manastır kalıntıları bulunan adanın arkeolojik açıdan aydınlatılarak gün yüzüne çıkarılması için çalışmalar 2015 yılı Ekim ayında başlatılmıştı. Çalışmalar kapsamında dalış ekibi sular altında kalan adanın görüntülerini ve fotoğraflarını çekmiş, ardından konunun uzmanları tarafından araştırılması ve depremle ilgili bölgede nelerin yaşandığı öğrenmeyi amaçlamıştı.

Vordonisi, aslında iki adadan oluşuyor. İstanbul’un 10’uncu ve 11’inci adaları olan Vordonisi’nin Bizans döneminde manastır olarak kullanıldığı biliniyor.

Maltepe Belediye Başkanı da konuyla alakalı Twitter hesabından açıklama yaptı

1010 yılında meydana gelen büyük İstanbul depreminde sular altında kalan Vordonisi adası, sualtı araştırmacıları ve arkeologlardan oluşan ekiplerle gün yüzüne çıkarılıyor. Yapılacak çalışmayla adanın tüm tarihi ile keşfedilerek, Unesco’ya sunulacak. Daha sonra ise batık adanın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınarak turizme açılması hedefleniyor.

Arkeofili

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
242
46
25
4
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Gollum

Turizme açılması derken dalış turizminden bahsediyorlar sanırım ama siz denizleri böyle kirletmeye devam ederseniz kimse o boklu suya dalmaz...

Ozan Okcu

toki ciler gördü mü ki burayı göbek atmışlardır valla bide deniz manzaralı ohhh