İstanbul Patlamasının Ertesi Günü Koalisyon Güçleri IŞİD'e En Ağır Hasarı Verdi!

10PAYLAŞIM

Biliyoruz gidenler geri gelmeyecek, biliyoruz bu illet bitmeden rahatlamayacağız. Ancak bu illeti bitirmek için savaşan birileri var.

Koalisyon kuvvetleri, yaklaşık 2 hafta önce büyük ölçüde özgürleştirilen Felluce'ye IŞİD'in son kalıntılarını da temizlemek üzere bir hava saldırısı düzenledi.

Reuters kaynaklarına göre yaklaşık 250 terörist öldürülürken, 40 kadar aracın da imha edildiği açıklandı.

Şayet verilen sayılar doğruysa bu, koalisyon güçlerinin bugüne kadar IŞİD'e verdirdiği en büyük kayıp.

Yapılan operasyonun İstanbul'daki saldırının bir gün sonrasına denk gelmesi (ya da getirilmesi) ayrı bir önem taşıyor.

Bu arada operasyonlar sivil olmayan bölgelerde ya da, siviller alandan çıkarıldıktan sonra yapıldı.

IŞİD, son dönemlerde etkin olduğu toprakların birçoğundan temizlenmiş olsa da, bu örgütün eylem gücünü pek de azaltmışa benzemiyor.

Irak Ordusu, zamanında kaybettiği ağır silahları IŞİD'den geri alıyor.

CIA şefi John Brennan, operasyonlar ve İstanbul saldırısı hakkında açıklamalarda bulundu:

"İstanbul saldırısı IŞİD'in ne kadar ahlaksız bir örgüt olduğunun göstergesidir." şeklinde konuşan Brennan, operasyonların da devam edeceğini ekledi.

2 yılın ardından belki de doğup büyüdükleri şehre tekrar girebilen Iraklı askerler, bu anı ölümsüzleştirdiler.

Ancak ve ancak unutmamamız gerekir ki, bu tek başına batılı devletlerin bitirebileceği bir oluşum değil. IŞİD toprak olarak zayıflasa da, daha sert eylemler yapmaya devam edecekler ve IŞİD diye bir örgüt yoktur demek için çok ama çok uzun bir yol var bütün dünyanın önünde.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ebrullii

bu haberlere inanasım gelmiyor, ne zaman biryerlerde saldırı olsa arkasından böyle haberler çıkıyor, yersen...

erlik

Amerika bildiğimiz Amerika. Yine çözümü şiddet ile arıyor. Ne oldu? Sen bir miktar kendini bilmez öldürdün her şey çözüldü mü ? Satranç mı oynuyourz. Sen bir taş yedin ama ben senin 2 taşını yedim ona karşılık ? Bu resimlere göre yaptıkları sadece ve sadece KIA ve Toyota'ya yaramış gözüküyor. Böyle giderse bu iki firma 1-2 yıla en büyük araç ürteicisi olur. Tabi birde şöyle bir olay var. Uzak Doğu petrol alıyor ama otomotil üretiyor. Ama Orta Doğu petrol satıp otomobil alıyor tabi birde silah alıyor. Amerika var. Bu amcamlar da gidip Orta Doğuya kadar gidip, Uzak Doğu arabalarını vuruyor. Tabi bu amcamlar bir de silah üretip silah satıyor. Lan oğlum kimin eli kimin cebinde ?

erlik

İlk başlarda ben de başı bozuk bir hareket olduğunu düşünmüştüm. Sonra El-Kaide geldi aklıma. Rusya'ya karşı sivil halkı ayaklandırmak. Silahlandırmak. Ateşe maşa kullanmak. Amerikanın soğuk savaş keşfi. Sonuç: kontrolden çıkmış silahlı insanlar. Şimdi işid. Yine silahlandırılmış siviller. Bu sefer bölgede harap olmuş, tekrar kurulmaya, ayağa kalkamaya çalışan devletelere karşı. Ne zaman kontrolden çıksa sahibi hemen kırbacı indiriyor üzerine. Havalanan jetler.

Gizli Kullanıcı

Ölen insanların ahını geri getirmedikten sonra ne işe yarar ki?

playaz

Bu tür hamleler bombalar patlamadan önce yapılmalıydı

wolfgangmami

allahu akbarr

Görüş Bildir