İstanbul Milli Eğitim Müdürü: Binanın Devri Söz Konusu Değil

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

İstanbul Milli Eğitim Müdürü: Binanın Devri Söz Konusu Değil

İstanbul Milli Eğitim Müdürü: Binanın Devri Söz Konusu Değil

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, çıkan yangında kullanılamaz hale gelen Cağaloğlu’ndaki 5 katlı İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü binasının herhangi bir kişi ya da kuruma devrinin söz konusu olmadığını belirterek, "Bizim açımızdan bu bina, parayla ölçülemeyecek kadar çok değerli. Bu nedenle her halükarda binayı muhafaza etmek niyetindeyiz" dedi.

Yıldız, Milli Eğitim camiasıyla ilişkisi olan herkesin tarihi binayla hatırası olduğunu belirterek, yaşananlardan dolayı üzgün olduğunu söyledi. Binanın 1860 yılında inşa edildiği için tescilli olduğuna dikkat çeken Yıldız, binadaki alarm sisteminin çalışmadığına yönelik iddiaların doğru olmadığını vurguladı.

Uyarı sistemi devreye girdi

Yıldız, yangının başlangıcında çalışanların koku veya duman hissettikleri andan itibaren uyarı sisteminin devreye girdiğini anlatarak, olay anında elektrik sisteminin devre dışı bırakılarak, kısa sürede itfaiyeye haber verildiğini belirtti. "Cağaloğlu’nda yanan 5 katlı tarihi binanın, herhangi bir kişi ya da kuruma devri, kesinlikle söz konusu değildir" diyen Yıldız, şöyle devam etti: "Bizim yanan bina dışında 5 farklı yerde daha yerimiz mevcut. Bunların da herhangi bir şekilde devri veya satışı mümkün değil. Bunlar zaman zaman gündeme getiriliyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bizim açımızdan bu bina, parayla ölçülemeyecek kadar çok değerlidir. Bu nedenle her halükarda binayı muhafaza etmek niyetindeyiz." Yıldız, tarihi binalar için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan proje onayının alınması gerektiğini, bu nedenle binanın onarımının gecikebileceğini ifade etti. Yangın sırasında odalarda bulunan kitap ve bazı günlük dosyaların zarar gördüğünü bildiren Yıldız, "Biz zaten önemli arşiv belgesini ya da kaydını yanan binada tutmuyorduk. Onun için Zeytinburnu’nda özel arşiv bölümümüz var. Önemli evraklarımızı orada tutuyoruz" diye konuştu.

Öğretmenlerin özlük haklarına halel gelmeyecek

Muammer Yıldız, yangında evraklarının zarar gördüğünü düşünen İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı öğretmenlere de seslenerek, öğretmenlerin özlük haklarına halel getirecek ve hizmetlerin aksamasına sebep olacak olumsuz bir durumun olmadığını belirtti. Kurumdaki işlemlerin elektronik ortamda yapıldığını da anlatan Yıldız, "Resmi işlerde elektronik imza kullanılan bir dönemde geçen hafta cuma günü gerçekleştirilen hizmetler, arkadaşlarımızın bilgisayarlarındaki hard disklerde saklı tutuluyor" şeklinde konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulKitapolay
Görüş Bildir