KCK Davasında 4 Tahliye

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

KCK'de yeni duruşma

KCK'de yeni duruşma

Terör örgütü PKK'nin üst yapılanması KCK'ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 122'si tutuklu 205 sanık hakkında açılan davanın 21. duruşması başladı.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, eski BDP İstanbul İl Başkanı Mustafa Avcı ve yazar Ragıp Zarakolu'nun oğlu Cihan Deniz Zarakolu'nun da aralarında bulunduğu 117 tutuklu sanık ile tutuksuz yargılanan 13 sanık katıldı. Tutuklu yargılanan avukat Gönül Erdem'in de aralarında bulunduğu 5 sanık ise duruşmaya gelmedi.

Taleplerin alındığı duruşmada konuşan tüm sanıkların avukatı Ercan Kanar, mahkemenin 10-11 günlük duruşma sürecinde savunmaya sadece 7-8 saat kadar beyanda bulunma süresi tanıdığını belirterek, 1 saat daha fazla konuşma süresi verilmediğini söyledi.

Kanar, siyasi içerikli ceza yargılamalarında en büyük ihtiyacın ''yüksek standartlı yargı faaliyeti'' olduğunu ifade ederek, ''Bu davada da ekmek ve su gibi buna ihtiyaç duyulmaktadır. Yargının toplum önünde bağımsızlığını göstermek, yürütmenin baskısında ya da güdümünde olmadan silahların eşitliği ilkesine uyularak yargılama yapılmasıyla mümkün olabilir. Aksi halde dün askeri vesayetin altında çalışan yargı, bugün de yürütmenin güdümünde faaliyet gösteriyor gibi görünecektir'' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

KCK Davasında 4 Tahliye

KCK Davası'nda mahkeme, 4 sanığın tahliyesine karar verdi. Duruşma 4 Mart 2013 tarihine ertelendi.

İstanbul 15. Ağır Ceza mahkemesi'nde görülen, Terör örgütü PKK’nın şehir yapılanması olduğu iddia edilen KCK’ya yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 122'si tutuklu 205 sanık hakkında açılan davanın 21. duruşması görüldü. Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin yanında bulunan büyük duruşma salonuında görülen duruşmada, eski BDP İstanbul İl Başkanı Mustafa Avcı ve yazar Ragıp Zarakolu'nun oğlu Cihan Deniz Zarakolu'nun da aralarında bulunduğu 117 tutuklu hazır bulundu. Ayrıca 13 tutuksuz sanık da katıldı. Mahkeme Başkanı Ali Alçık avukatların ve sanıkların taleplerinin alınacağını belirtti. BDP Milletvekili Sebahat Tuncel'inde izleyici olarak katıldığı duruşmada saat 15.00'te taleplerin alınmasına ara verildi.

AVUKAT KANAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Aranın ardından saat 16.30'da başlayan duruşmada Mahkeme Başkanı Ali Alçık, aldıkları ara kararları açıkladı. Mahkeme Başkanı Alçık, tüm tutuklu sanıkların avukatlarından Ercan Kanar'ın, konuşmasında ısrarla tutuklu sanıklardan 'siyasal rehine' şeklinde bahsettiği gerekçesiyle Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verildiğini bildirdi.

TALEPLER REDDEDİLDİ

BDP eş başkanı Selahattin Demirtaş'ın duruşmada tanık olarak dinlenmesi, sanık avukatlarının hukuka aykırı delillerin dosyadan çıkarılması ve duruşmada Kürtçe tercüman hazır edilmesi yönündeki talepleri reddeden mahkeme heyeti daha önceden aynı taleplerle ilgili red yönünde bir karar verildiği, yeninden hüküm kurulmadığını belirtti.

DURUŞMA 4 MART 2013 ERTELENDİ

Mahkeme Heyeti, tutuklu sanıklardan Selma Aygün, Abdurrahman İsen, İhsan Çelik ve Selahattin Tekin'in tutuklu kaldıkları süre, suç vasfının değişme ihtimalini gözönünde bulundurarak tahliyelerine karar verdi. Böylece davada tutuklu sanık sayısı 118'e düştü. Mahkeme Heyeti duruşmayı 4 Mart 2013 saat 09.00'a erteledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Barış ve Demokrasi PartisiİstanbulSelahattin DemirtaşTerörtahliye
Görüş Bildir