Görüş Bildir

etiket İstanbul'da Ulaşım Araçlarına Zam: Taksi, Dolmuş ve Okul Servislerinde Artış Ne Kadar Oldu?

Anasayfa > Gündem

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, taksi ücretlerine yüzde 25 oranında zam yapıldığını açıkladı. Taksimetre açılışı 4 liradan 5 liraya, 'indi-bindi' ücreti ise 10 liradan 13 liraya yükseldi. 

Öte yandan okul servis ücretlerine yüzde 13 zam yapılırken, minibüs ücretlerinde indi bindi 2 TL'den 2 buçuk TL'ye mesafelere göre 2 buçuk TL'lik yerler ise 3 TL'ye çıkarıldı.

Eyüp Aksu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME)’ndeki toplantı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu. Aksu taksi ücretlerine yüzde 25 zam yapıldığını belirtti.

Kilometre mesafe ücreti 3 lira 10 kuruş yazacak.

Kilometre mesafe ücreti 3 lira 10 kuruş yazacak.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu UKOM'e temsilcisi, İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu, 'Ulaşım camiasında en son iyileştirme 07.09.2017 tarihinde gerçekleşmişti. Ulaşım camiası olarak yaklaşık 24 aydır zam beklentimiz var, tarife iyileştirme beklentimiz var. Maalesef biz istediğimiz zammı alamadık. O kadar sevinçli değiliz. Ama bir iyileştirme oldu. Taksimetre ücretlerinde yüzde 25 oranında iyileştirme oldu, zam yapıldı. Taksimetre açılış ücretimiz 4 TL idi, 5 TL oldu. İndi bindi ücretimiz 10 TL idi 13 TL oldu. Kilometre mesafe ücretimiz 1 kilometrede 2 lira 50 kuruş yazıyordu, bundan sonra kilometre başına 3 lira 10 kuruş yazacak' şeklinde konuştu.

Dolmuş ücretleri de 2 liradan 2.5 liraya yükseldi.

Dolmuş ücretleri de 2 liradan 2.5 liraya yükseldi.

İstanbul Minibüsçüler Odası Başkanı Kazım Bilge, “Minibüs üzerine 26 aydır zam almayan bir toplumuz. Çok mağdur olduğumuzu ileterek bize verilen sözler çok doyurucu olmasa da %20 gibi zamlarla bu sefer ki toplantının bitişi oldu. Esnafında en azından bir nebze de olsa yüzü güldü. Bu bir başlangıçtır. İndi bindi 2 TL idi, 2 buçuk TL oldu. Mesafelere göre 2 buçuk TL'lik yerler 3 TL oldu.' dedi.

Okul servislerine yüzde 13 zam kararı alındı.

Okul servislerine yüzde 13 zam kararı alındı.

Toplantının ardından konuşan İstanbul Servis Odaları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk, “İstanbul'da okul servis ücretlerine ortalama yüzde 13 oranında zam yapıldı. 0-1 kilometre arası 215 TL'den 243 TL'ye yükseltildi. En uzak mesafemiz de 25 kilometreye kadar olan kısım da 525 TL'den 580 TL'ye yükseltildi. Bu servis ücretlerine ilave olarak da okul öncesi, ilkokul ve ortaokullardaki rehber personelimiz için de her öğrenci için üçte bir oranda hostes parası talep edilecek. Bizim uyarımız şu olacak, İstanbul'da veliler açıklanan bu ücretlerin dışında ekstra bir ücret ödemesinler. Özel okul, devlet okul diye bir ayrım yok. Talep edenler hakkında büyükşehir belediyesine şikayet etsinler. Bunu yapanlar hakkında da çalışma ruhsatlarını 20 gün başlayarak 1 yıla kadar askıya alacaklarını bilmek istiyoruz' ifadelerini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
462
316
46
25
14
10
8
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Peacj

Ağır taraftarcılık kokuyor burası.. Saygıdeğer Ekremciler ve Hükümetciler. Bu işte iyi para var mı ? Ne kadar veriyolar bu kesimleri desteklemeniz veya sav... Devamını Gör

r.i.p.

Bu yorumun alnı olsa da öpsem be.

Wexzia

Olur olmadık her konuyu hükümete bağlayıp laf atmaya çalışan gereksiz, boş muhalefet nerede şimdi? Buraya bir şey yazacak cesaretleri yoktur tabi. Anlayın ar... Devamını Gör

Ulas Kesgin

Taksi minibüs söforlerine yapılan zam mı canınızı sıktı?Peki bu zamana kadar milletvekillerine yapılan zamlarda da sesiniz çıktı mı mesela, hani bide milletv... Devamını Gör

Ulas Kesgin

Sen belli ki akpnin verdi vaadleri yerine getirdiğini düşünüyorsun. Bir alevi olarak takip ettim iki seçim cem evlerine hukuki statü vereceklerini vaadettile... Devamını Gör