İçişleri'nden ''Kumburgaz'' Açıklaması

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

İstanbul'da Tekne Alabora Oldu Kaybolan 4 Kişi Aranıyor

İstanbul'da Tekne Alabora Oldu Kaybolan 4 Kişi Aranıyor

Kumburgaz'da akşam saatlerinde bir tekne ile denize açılan 5 kişiden uzun süre haber alınamayınca, yakınları güvenlik güçlerine başvurdu.

Teknedekilerden Bülent Balta, yüzerek sahile çıkmayı başardı. Balta'nın verdiği bilgiye göre, kaybolan 4 kişi alabora olan tekneye tutunmuş haldeydi.

Batan teknede bulunan Metin Şahin, Hamdi Ali Ertuğrul, İsmail Kılıçaslan ve Şener Karataş, sabah saatlerinden itibaren bir helikopterle de aranmaya başlandı. Kaybolan kişilerin yakınları gece boyunca sahilde bekledi ve arama çalışmalarının geç başlamasına tepki gösterdi.

Haberin Tamamı İçin:

Kumburgaz'da tekne alabora oldu

Kumburgaz'da tekne alabora oldu

Kumburgaz sahilinde dün akşam saat 17:00’da balık tutmak için denize açılan Şener Karataş, İsmail Kılıçaslan, Bülent Balta, Metin Şahin, Hamdi Ali Ertuğrul isimli 5 arkadaşın bulunduğu tekne alabora oldu. Kayıp kişilerde birinin cesedine ulaşıldı. Diğer üç kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

Teknede bulunan Bülent Balta yüzerek karaya ulaşmayı başararak, sahilde bulunanlardan yardım istedi. Diğer 4 kişinin en son saat dün 19.00 sıralarında haber alındığı öğrenilirken, arama çalışmları halen devam ediyor.

HELİKOPTERLE ARAMA

Olay yerine gelen Sahil Güvenlik ekipleri gece yarısı yaklaşık 2 saat kayıpları aradı. Ancak arama çalışmalarına havanın aydınlanmasına kadar ara verildi. Gün ağırması ile beraber Sahil Güvenlik ekipleri arama çalışmalarına tekrar başladı. Kayıp kişilerden birinin cesedine ulaşıldı. Aramalara helikopterli destek veriliyor.

Haberin Tamamı İçin:

Tekne Alabora Oldu: 1 Kişinin Cesedine Ulaşıldı, 3 Kişi Hala Kayıp

İstanbul Kumburgaz açıklarında 5 kişinin bulunduğu tekne alabora oldu.

Bir kişi yüzerek kurtulması üzerine başlatılan aramalarda kayıp 4 kişiden birinin cesedine ulaşıldı.

Diğerlerini arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Alabora olan tekneden sadece Bülent Balta yüzerek kurtulabildi.

Saat sonra sahile ulaşan Balta'nın bitkin bir halde bulunmasından sonra Sahil Güvenlik ekipleri gece arama başlattı.

Karanlık sebebiyle ara verilen arama kurtarma çalışmaları sabah erken saatlerde tekrar başlatıldı.

Çalışmalara bir helikopter de destek veriyor.

Yapılan arama çalışmaları sonucunda kaybolan vatandaşlardan birinin cesedine ulaşıldı.

Diğer 3 kişiyi arama çalışmaları ise sürüyor.

TRT Haber muhabirine konuyla ilgili açıklama yapan Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, çalışmaların devam ettiğini ve umutlu olduğunu söyledi.

Fiber tekne olduğu, can yeleği olduğu söyleniyor. Fiber tekne etrafında hava boşlukları var. Bu nedenle botun batmaması lazım. Ben hala umutluyum inşallah iyi bir haber alırız’’ dedi.

Haberin Tamamı İçin:

İçişleri'nden ''Kumburgaz'' Açıklaması

İçişleri Bakanlığı, Kumburgaz'daki tekne kazasının ardından helikopterin bölgeye sevk edildiğini bildirdi.

İçişleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında, havadan arama çalışmalarındaki gecikmenin, Sahil Güvenlik Komutanlığı helikopterinin uçuşuna izin verilmemesinden kaynaklandığı yönünde haber ve yorumların yer aldığı anımsatıldı.

İhbarın 26 Ağustos Pazar gecesi saat 21.30'da alındığı anlatılan açıklamada, bölgeye en yakın arama kurtarma unsuru olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı can kurtarma botlarının bilgilendirildiği belirtildi. Ayrıca bir sahil güvenlik botunun süratle bölgeye intikal ettirildiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Silivri Emniyet Müdürlüğünden 4 kazazedenin emniyetli biçimde sahile çıktığı bilgisi alındığından, ilave unsur görevlendirilmemiştir. Ancak kaybolan beş kişiden biri, aynı gece 23.41'de yüzerek sahile ulaşmayı başarmış ve kendisinden alınan bilgi çerçevesinde, sahile çıkan 4 şahsın başka bir olayın kazazedeleri olduğu anlaşılmıştır. Bunun üzerine gönderilen bota ilave olarak bir sahil güvenlik botu ile bir helikopter de arama kurtarma harekatına devam etmek üzere bölgeye sevk edilmiştir.''

Açıklamada, bölgeye intikal eden Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı yüzer ve uçar unsurlar tarafından yapılan durum değerlendirmesi sonucu, kazazedelerin bulunabileceği sahanın belirlendiği ve arama kurtarma faaliyetlerinin koordineli olarak sürdüğü ifade edilerek, halen üç sahil güvenlik botu, bir dalış timi ve bir sahil güvenlik helikopteriyle arama kurtarma faaliyetlerine ilgili diğer makamlarla koordineli olarak devam edildiği belirtildi.

Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın, envanterinde mevcut yüzer ve uçar unsurlarıyla her türlü ihbar ve şikayete anında reaksiyon göstermek üzere 24 saat esasına göre görev yaptığı vurgulanan açıklamada, ''Sonuç olarak; 'Sahil Güvenlik Komutanlığı helikopterlerinin kullanılması için Ankara'dan izin alınması gerektiği ve bu iznin verilmemesi nedeniyle havadan kurtarma faaliyetinin aksadığı' yönündeki iddialar hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır'' denildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ankaraİstanbulİstanbul Büyükşehir BelediyesiSahil GüvenlikTRTolay
Görüş Bildir