İstanbul'da Sürpriz Suriye Zirvesi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

İstanbul'da Sürpriz Suriye Zirvesi

İstanbul'da Sürpriz Suriye Zirvesi

İstanbul'da dün akşam 15 ülkenin dışişleri bakanlarının katıldığı sürpriz bir Suriye zirvesi düzenlendi.

ABD ve Türkiye temsilcilerinin de katıldığı toplantıdan 'Suriyeli muhaliflere destek için koordinasyon grubu oluşturulması' kararı çıktı.

Suriyeli muhaliflere destek için koordinasyon grubu oluşturulmasına karar verildi.

Bugün Terörle Mücadele Küresel Forumu Koordinasyon Komitesi'nin 2. toplantısının düzenleneceği İstanbul, dün akşam sürpriz bir zirveye ev sahipliği yaptı.

Zirvenin konusu ise Suriye'ydi
Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde düzenlenen gayri resmi toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın da aralarında olduğu 15 ülkenin dışişleri bakanları katıldı.

Akşam 21.00'de başlayan ve yaklaşık 3 saat süren toplantıda Annan planının başarılı olamadığına dikkat çekildi.

Haberin Tamamı İçin:

di.

Dolmabahçe'de sürpriz Suriye zirvesi

Dolmabahçe'de sürpriz Suriye zirvesi

Sürpriz zirvenin sonuç bildirgesinde, Suriye muhalefetine destek sağlamak amacıyla bir Koordinasyon Grubu toplama konusunda mutabık kalındığı bildirildi. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklma şöyle:

"Katar Başbakanı ve ABD, İngiltere, BAE, Türkiye, Tunus, Suudi Arabistan, Fas, Ürdün, İtalya, Almanya, Fransa, Mısır Dışişleri Bakanları, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ile Kuveyt ve İspanya’dan üst düzeyli temsilciler Terörizmle Mücadele Küresel Forumu çerçevesinde 6 Haziran 2012 tarihinde İstanbul’da bir araya gelmişlerdir.

Bu bağlamda, Suriye halkına ek destek dahil atılabilecek ilave adımları ve demokratik, Esad sonrası bir Suriye’ye yönelik etkin ve muteber bir geçiş sürecinin koordinasyonunu ele almışlardır.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBeşer EsadFransaİngiltereİspanyaİstanbulİtalyaKatarMısırSuriyeSuudi ArabistanTunus
Görüş Bildir