İstanbul'da Onur Yürüyüşüne Yine İzin Yok: Gerekçe 'Genel Ahlak'

 > 
10PAYLAŞIM

İstanbul Valiliği, 26 Haziran'da düzenlenmek istenen "Onur yürüyüşü"ne izin vermedi. Gerekçe olarak ise "genel sağlığın ve genel ahlakın, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması" gösterildi.

Fotoğraf: Fulya Oral / csgorselarsiv.org

Valiliğin yasak kararı İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası isimli Twitter hesabından paylaşıldı. 👇

Vali Yardımcısı Mehmet Ali Özyiğit imzasını taşıyan yazıda şöyle denildi:

"İl sınırlarımız içerisinde provokatif eylem ve olayların meydana gelebileceği, açık yer toplantısına katılacaklar da dahil olmak üzere halkın huzur ve güvenliğinin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa muteallik emniyetin, genel sağlığın ve genel ahlakın, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, olası şiddet ve terör eylemlerinin önlenmesi, provokatif eylem ve olayların yaşanmaması için söz konusu açık yer toplantısının düzenlenmesi Valiliğimizce uygun görülmemiştir."

"Engel olamayacaklar"

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası hesabından İstanbul Valiliği'nin açıklamasına tepki gösterilirken şu ifadeler kullanıldı:

"Yıllardır tarihleri değiştirip aynı cümlelerle yayımladıkları yasak kararlarıyla lubunyaların bir araya gelmesine ve görünür olmasına engel olamayacaklar. 26 Haziran günü sokaklarda birbirimizi bulacak, onurumuzu kutlayacağız." 

Şişli kaymakamlığı da iki gün önce Maçka Parkı’nda yapılmak istenen LGBTİ+ Onur Haftası pikniğini yasaklamıştı. Polis ise piknik için parkta toplananlara müdahale etmişti. 👇

Fotoğraf: Twitter

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir