İstanbul'da 'Okuluma Dokunma' Eylemi

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Okuluma dokunma

Okuluma dokunma

İstanbul’da Şişli, Beşiktaş, Bahçelievler, Küçükçekmece ve Sarıyer ilçelerindeki ilköğretim okullarının öğrencileri, velileri ve öğretmenleri, okullarının “imam hatib”e dönüştürülmek istenmesi kararına karşı protesto gösterileri düzenledi. Veliler topladıkları bini aşkın imzayı ilçe milli eğitim müdürlüklerine gönderdi. Öğrenciler karne gününde “Okulumuzu istiyoruz” derken, veli ve öğretmenler ise yetkililere “Okulumuza dokunmayın” çağrısı yaptı. Halkevleri üyeleri de AKP’nin eğitim politikalarını Taksim’de geniş katılımlı bir yürüyüşle protesto etti.

Şişli 19 Mayıs İÖO öğrencileri, velileri ve öğretmenleri, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanındaki okulun önünden, Halaskârgazi Caddesi’ne kadar “Bu okul bizimdir, bizim kalacak”, “Eğitim özgürlüğü istiyoruz” sloganları, alkışlar ve ıslıklar eşliğinde yürüyüş düzenledi. Daha sonra yeniden okulun önüne gelen grup adına açıklama yapan öğrenci velisi Alev Şengezer, “Çocuklarımızın, okulumuzun, öğretmenlerimizin bu belirsizlik içinde kalmasını istemiyoruz. Lütfen okulumuza, öğretmenlerimize, çocuklarımıza dokunmayın” diye konuştu.

Eğitim-Sen 3 No’lu Şube yöneticisi Nursen Tanrıverdi ise “Eğitim yapboz tahtasına çevrilemez. İzin vermeyeceğiz” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Öğretmenler ve Veliler "Okuluma Dokuma" Dedi

Öğretmenler ve Veliler "Okuluma Dokuma" Dedi

AKP’nin 4+4+4 eğitim modeli sonucunda dün karne alan binlerce öğrenci, okullarının imam hatip ortaokulu’na dönüştürülmesi sonucu seneye farklı okullara gitmek zorunda kalabilir. Birçok ilde başlayan bu uygulamaya öğrenciler, öğretmenler ve veliler tepki gösterdi.

AKP’nin 4+4+4 eğitim modeli sonucunda dün karne alan binlerce öğrenci, okullarının imam hatip ortaokulu’na dönüştürülmesi sonucu seneye farklı okullara gitmek zorunda kalabilir.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, dün valiliklere gönderdiği genelgeyle birlikte yeni okul planlamasının acilen yapılması talimatını verdi. Birçok ilde uygulanmaya başlanan yeni planlama sonucunda, 2012-2013 eğitim-öğretim döneminde binlerce öğrenci yeni okullara yönlendirilecek
AKP’nin eğitimde 4+4+4 yasasını çıkarmasının ardından yeni oluşturulan İmam Hatip Ortaokulları için, ilköğretim okulları bir bir boşaltılıyor. Isparta’da bulunan Hilmi Dilmen İlköğretim Okulu'nun 4+4+4 sistemi kapsamında İmam Hatip Ortaokulu olarak kullanılması yönünde karar alındı. Karar, velilerin ve öğrencilerin tepkisini çekti. Okul müdürü ise “ortaokula karşı çıkarsak bakanlığa ayıp olur” diye açıklama yaptıZonguldak Ereğli'deki Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nun 4+4+4 yasası nedeniyle ilk ve ortaokul olarak bölünmek istenmesine veliler isyan etti. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe verdikten sonra konuyla ilgili basın açıklaması yapan veliler, “Yıllardan bu yana ilk ve orta eğitimin başarı ile birlikte sürdüğü bir eğitim kurumuna yapılacak müdahale; günümüz dünyasında eğitimin önemi dikkate alındığında çocuklarımızın geleceğini de belirsizleşmekte ve biz velileri son derece endişelendirmektedir” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

4+4+4Adalet ve Kalkınma PartisiBeşiktaş Jimnastik KulübüİstanbulÖğretmen
Görüş Bildir