İstanbul'da 8. Gün: 65 Gözaltı

 > -

İstanbul’da Halk Ayakta

13.17 İstanbul’un dört tarafından derslerinden çıkan liseliler siyah giyinerek Gezi Parkı’na doğru geçiyor.

13.14 Bahçelievler Kemal Hasoğlu Lisesi öğrencileri okullarını boykot etti. Ücretsiz ulaşım haklarını kullanan liseliler Taksim Gezi Parkı’na doğru geliyor.

12.50 Ümraniye İş Merkezleri önünde öğle arasına çıkan çalışanlar Anel iş merkezi önünde buluştu. Yaklaşık 500 kişi “Her yer Taksim, her yer direniş!” ve “Tayyip istfia” sloganları atıyor. Yoldan geçen insanlar alkışlarla araçlar ise kornalarla eyleme destek oluyor.

02.45 Gümüşsuyu ve çevresine yoğun gaz atılıyor. Kurulan barikatlarda halk çatışmaya devam ediyor.

01.00 İnönü Stadı çevresinde biriken halka polis müdahale etti. Yoğun gaz bulutu var.

00.52 Sultanbeyli’de halk tencere ve tavalarla yürüdü.

00.47 İnönü stadı çevresinde binlerce kişi var. Kitle Gümüşsuyu başında dirençli bir şekilde bekliyor. Trafik Kabataş’a doğru açık.

00.42 Gazi Mahallesi’nde çatışmalar bitti. Yer yer gerginlikler devam ediyor.

00.35 Sarıgazi’de çatışmalar sürüyor.

00.30 Yenibosna Zafer Mahallesi’nde 2000 kişi yürüdü.

00.25 Bahçelievler Soğanlı’dan başlayarak Şirinevler ve Çavuşbaşı’na doğru 3000 kişi “Hükümet istifa” sloganları ile yürüdü. Eylemin bitiş noktasında faşist bir grubun kortejin sonuna doğru yaptığı saldırı püskürtüldü.

00.05 Gazi’de çatışma devam ediyor. Ağır saldırı sonucu onlarca yaralı var.

00.00 Sarıgazi’deki çatışmalarda halk mobese kameralarını tahrip etti.

sendika.org

Haberin Tamamı İçin:

Taksim'de Son Durum Ne?

TAKSIM’de grupların bekleyişi sürüyor. Eylemcilerin çoğu sabaha kadar açık alanda uyudular. Açılan standlarda bisküvi, su, meyve suyu gibi içecekler, sağlık malzemeleri ucretsiz dağıtılıyor. Gönüllüler de aktivistler için standlara bu tür malzemeleri bağışlıyor.

TAKSİM Gezi Parkı’nda başlayan ve tüm yurda yayılan eylemin 7. gecesini eylemciler yine parkta uyuyarak geçirdi. Bir eylemci ağaca bağladığı hamak üzerinde sabahlayan gösterici, durumu "Ev kadar rahat" diyerek özetledi.

Zaman zaman kitap okuyan eylemci yemeğini de hamağın üzerinde yedi. Eyleme desket verenler duraklara, duvarlara, boş bulunan her yere yazılan ilginç sloganlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Annesiyle birlikte eyleme katılan 2 gencin taşıdığı "Anamızı da aldık geldik" yazılı dövize anneleri, "Çapulcu anne" yazılı dövizle destek verdi. Parkta sabahlayanların arasında ünlü isimler de vardı.

GEZİ EYLEMLERİ BİR HAFTASINI DOLDURDU

Gezi Parkı’nda başlayan ve tüm dünyaya yayılan olaylar bir haftasını tamamladı. Taksim ve çevresindeki yollar bu engeller nedeniyle araç trafiğine kapatılmıştı.

Bomonti’den Dolmabahçe’ye giden tünelin İnönü Stadyumu yanındaki çıkışı göstericiler tarafından kapatıldığı için tünel kullanılamıyor.

Nişantaşı’ndan Dolmabahçe’ye gitmek isteyen araçlar Bomonti tünelinin Kabataş istikametine kapalı olmasından dolayı Dolmabahçe Caddesi’ne inişleri Kadırgalar Caddesi’nden gerçekleştiriyor.

Dolmabahçe’den Bomonti yönüne tünel açık olduğu için Beşiktaş’tan gelen araçlar Kadırgalar Caddesi’nden Bomonti istikametine tüneli kullanabiliyor.

Özellikle sabah erken saatlerde işe gitmek isteyen İstanbullular, engellerin üzerinden atlamak zorunda kalıyor. Polisin olmadığı bazı yerlerde çeşitli kurumların personeli olan özel güvenlik görevlileri yaya ve sürücülere yön tarifinde yardımcı oluyor.

76 GÖZALTI VAR İŞLEMLERİ SÜRÜYOR

İstanbul'un çeşitli semtlerinde, Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları protesto etmek amacıyla düzenlenen eylemlerde gözaltına alınan 76 kişinin emniyetteki işlemleri sürüyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Yerleşkesi'ndeki Güvenlik Şube Müdürlüğü'ndeki 76 kişi hakkında, ''polise mukavemet", "kamu malına zarar vermek", "izinsiz gösteri ve yürüyüş yapmak'' suçlarından işlem yapılacağı bildirildi. Şüpheliler, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilecek.

BEŞİKTAŞ'TA BİR POLİS YARALANDI ÇOK SAYIDA GÖZALTI

Beşiktaş'taki olaylarda bir polisin kolu kırıldı. Çok sayıda eylemci gözaltına alındı.

Askerocağı Caddesi ile Dolmabahçe Gezihane Caddesi'ne barikat kuran eylemcilere, çevik kuvvet polisleri, gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Olaylarda eylemcilerin attığı taşlar nedeniyle bir polisin kolu kırıldı. Yaralı polis, ambulansla hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Çok sayıda gösterici, polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Haberin Tamamı İçin:

8.Gün: Dakika Dakika Gelişmeler

  • 13.00 AVUKATLARDAN İSTANBUL ADALET SARAYI'NDA EYLEM

Avukatlar, İstanbul Adalet Sarayı içinde, Gezi Parkı eylemi yaptı. Polisin uyarılarına aldırış etmeyen avukatlar ‘hükümet istifa’ sloganı attı. ‘Her yer Taksim her yer direniş’ sloganı atan grup, ‘Hükümet istifa’ şeklinde de slogan attı. Grup daha sonra sloganlar eşliğinde adliyeden çıktı.

  • 12:55 Sağlık emekçileri, tıp öğrencileri, doktorlar, hasta bakıcıları ve asistanlar bugün iş bıraktı.

Basın açıklamasına hasta ve hasta yakınları da destek veriyor. Basın açıklamasında Gezi Parkı direnişine destek veriliyor. Basın açıklamasına göre olaylar sırasında hastaneye 200'ü aşkın kişi getirildi. Hastaların çoğunun biber gazı sebebiyle getirildiği ifade edildi. Sağlık emekçileri basın açıklaması sonrası Taksim'e gidecek.

  • 12:52 KESK'e bağlı Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) bugün iş bırakan kurumlar arasında.

Saat 12.30'da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yemekhanesi'nde buluşan kitle taleplerini dile getirerek yürüyüşe geçti. Hastanenin içinde sloganlarla yürünüyor ve hastalar, hasta yakınları da camlardan çıkarak sağlık emekçilerinin iş bırakma eylemini destekliyor. Tıp öğrencileri, Devrimci Sağlık-İş ve hasta yakınları da yürüyüşe destek veriyor. Basın açıklamasının ardından sağlık emekçileri Taksim'e gidecek. Yarın sabah da mesai saatiyle birlikte sağlık emekçileri Cerrahpaşa önündeki İş Bankası önünde toplanacağını duyurdu.

  • 12.50: HABER SEN, TRT'NİN GEZİ PARKI DEZENFORMASYONUNA TEPKİ GÖSTERDİ

KESK'e bağlı Haber-Sen, TRT’nin Gezi Parkı protestolarına karşı sessiz kaldığını ve protesto eylemlerine ilişkin “dezenformasyon” yaptıklarını belirterek, “TRT’nin kasasına giren her 100 TL’nin yaklaşık 90 TL’si halkın cebinden çıkıyor. Bu nedenle TRT yöneticileri ve çalışanları halka karşı sorumludur. TRT, halkın haber ve bilgi alma hakkına saygı göstermelidir” dedi. http://evrensel.net/news.php?id=58607

  • 12.45 DTK: HÜKÜMET HALKIN SESİNE KULAK VERMELİ

DTK Emek ve Yoksulluk Çalışma Grubu'nun yaptığı açıklamada AKP hükümetini halkın ve emekçilerin sesine kulak vermeye, demokratik çözüm, onurlu bir barış, eşit ve özgür bir yaşam için, zaman geçirmeden ve oyalamadan gerekli adımları atmaya çağrıldı.

11:40 SİNEMACILAR: NEDEN GEZİDEYİZ?

Gezi Parkı'ndaki eylemlere katılan sinemacılar, neden alanda olduklarını okudukları basın açıklamasıyla ifade etti. "Sinemacılar neden Gezi'de?" haberi için tıklayınız

Evrensel Gazetesinden derlenmiştir.

Haberin Tamamı İçin:

Saat: 13:00 | Kanyon AVM'de alkışlar ve sloganlarla eylem...

@140journos

13: 10 | Garanti Bankası Genel Merkezi önünde protestolar başladı.

@140journos

Garanti Bankası Genel Müdürü: 'Ben de Çapulcuyum' haberi için tıklayınız

Gezi Parkı'nda yoga ile güne başlangıç...

Milliyet

Milliyet

Açılan standlarda bisküvi, su, meyve suyu gibi içecekler, sağlık malzemeleri ucretsiz dağıtılıyor. Gönüllüler de aktivistler için standlara bu tür malzemeleri bağışlıyor.

Milliyet

Eylemcilerin çoğu sabaha kadar açık alanda uyudular.

Milliyet

Saat 14:00 Avukatlar Çağlayan Adliyesinde protestoda.

@140journos

Tüm ülkede işyerlerinde grev başlatan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) yüzlerce üyesiyle Gezi Parkı’na geldi.

Fotoğraf: Bianet

Grevdeki KESK Gezi Parkı'nda haberi için tıklayınız

TAKSİM Gezi Parkı'nda yayalaştırma çalışmaları sırasında işçilerin kaldığı konteyner yatakhanede 13.30 sıralarında çıkan yangın, aktivistler tarafından imece usulü ile söndürüldü.

DHA

16:25, Taksim | Atatürk Kültür Merkezi üzerinde poster, afiş gibi görseller asılı durumda.

@140journos

'Uzlaşma' Bitti, Müdahale Başladı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

İstanbul'da Hareketli Gece: Çok Sayıda Gözaltı

Gezi Parkı protestoları hız kesmeksizin devam ediyor. İstanbul Beşiktaş'ta gösterici gruba müdahale eden polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Gümüşsuyu Caddesi'nden Dolmabahçe'ye doğru inen gösterici gruba, Çevik Kuvvet ekipleri biber gazı ve TOMA'lardan sıkılan tazyikli suyla müdahale etti. Polise taş ve şişe atan göstericiler, Maçka Parkı'na doğru kaçarak dağıldı.

Polisin Dolmabahçe'ye çekilmesinin ardından tekrar toplanan göstericiler, Gümüşsuyu Caddesi'nin girişine geldi. Göstericiler, İnönü Stadı'nın alt kısmına kadar inerek, caddenin karşısındaki polislerle yoğun şekilde havai fişek attı.

Polis ekipleri bunun üzerine yine gruba müdahalede bulundu. Polislerden bir bölümü İnönü Stadı'nın arkasından, diğer kısmı ise Kabataş'tan dolaşıp parkın etrafını sararak, göstericileri İTÜ kampüsünde sıkıştırdı. Burada çok sayıda göstericiyi gözaltına alan polis ekipleri, bu kişileri otobüslere bindirerek emniyete götürdü.

Bu arada, üzerinde Türk bayrağı olan bir otomobil, polis ekiplerinin önünde refüje girdi. Polislerin yardımıyla çıkarılan otomobil, yoluna devam etti.

Müdahalenin ardından Dolmabahçe'ye çekilen polisler, İETT otobüsleriyle değişime gitti.

TAKSİM'DE SON DURUM Polisin Gümuşsuyu'nda kullandığı biber gazından etkilenenlere Taksim'de göstericiler tarafından kurulan sağlık çadırlarında müdahale edildi.

Öte yandan, Antakya'daki gösterilerde hayatını kaybeden Abdullah Cömert için Taksim Gezi Parkı' nda özel bölüm oluşturuldu. Bu bölümde Cömert'in fotoğrafı ile "Abdullah Cömert onurumuzdur" ve "Her yer Taksim, her yer direniş" pankartları yer aldı.

Çeşitli sağlık malzemelerinin ücretsiz dağıtıldığı Gezi Parkı'nda ayrıca, isteyenlerin kitapları ücretsiz alıp okuyabileceği mini kütüphane oluşturuldu.

Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'ndaki kalabalığın bekleyişi sürüyor.

SANCAKTEPE'DE DE GERİLİM

Sancaktepe Demokrasi Caddesi çevresinde oturan vatandaşlar Taksim Gezi Parkı'nda ki protestolara destek vermek için yaklaşık 2 bin kişililk bir grup yürüyüş düzenledi.

Yürüyüş sırasında yine bir grup polise taş ve sopalarla saldırma girişiminde bulundu. Yürüyüşe katılan bazı vatandaşlar ise olayların önüne geçmek için kendilerini çevik kuvvet ekiplerinin önüne siper etti.

Kendini polise siper eden vatandaşlar grubu sık sık taş atmamaları konusunda uyardı. Daha sonra yürüyüş Sancaktepe Meydanı'na kadar devam etti. Burada halay çeken grup olaysız bir şekilde dağıldı.

BEYLİKDÜZÜ'NDE DE OLAY

Eylemlere Beylikdüzü'nde toplanan bir gruptan da destek geldi. Beylikdüzü'nde toplanan bir grup E-5 karayoluna çıkarak yürüyüş yapmak istedi. Ancak gruba burda polis müdahale etti. Polisin gaz bombalı müdahalesi sonucunda grup dağıldı.

GÜNE YAĞMURLA BAŞLADILAR

Taksim Gezi Parkı'ndaki eylemler bu sabah itibariyle 9. gününe girdi. Dolmabahçe’de gece saatlerinde hareketlilik yaşanırken, Taksim Meydanı’nda ve Gezi Parkı’nda sakinlik hakimdi. Gösterilerde yaralanan eylemciler, Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilerek tedavi altına alındı.

Haberin Tamamı İçin:

Gezi Parkı Olaylarında 65 Gözaltı

Gezi Parkı’nda başlayan olaylarda dün gece Beşiktaş’ta 65 kişi daha gözaltına alındı.

  • Önceki göce gözaltına alınan 76 kişi ise bugün adliyeye sevk edildi.

*Dün geceki gözaltılarla toplam gözaltı sayısı 422’ye ulaştı.

Taksim Gezi Parkı’nda başlayan ve 9 gündür devam eden olaylarda dün gece İstanbul’da 65 kişi gözaltına alındı. Beşiktaş’ta gözaltına alınan göstericilerle birlikte İstanbul’da olaylarla ilgili toplam gözaltına alınan gösterici sayısı 422’ye ulaştı.

422 göstericiden 281’i serbest bırakılırken, önceki gece gözaltına alınan 76 gösterici bu sabah Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Gece gözaltına alınan 65 göstericinin işlemlerine ise devam ediliyor.

Habip ATAM – İSTANBUL DHA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBeşiktaş Jimnastik KulübüBiber GazıGaranti BankasıGezi Parkıİş BankasıİstanbulKitapNişantaşıPolisRecep Tayyip ErdoğanTRTTürkiye Radyo ve Televizyon Kurumumeyveolaytrt
Görüş Bildir