'Kesin Gözaltı Sayısı Tespit Edilemiyor'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

İstanbul'da Gözaltı Sayısı 350'e Yaklaştı

Tüm İstanbul'a yayılan Gezi direnişinde polis göstericilere acımasızca saldırırken, gözaltı sayıları konusunda da artış olduğu bilgileri geliyor.

Avukat Filiz Kerestecioğlu’nun Radikal gazetesine verdiği bilgiye göre İstanbul genelinde akşam saat 22:30 itibariyle gözaltına alınan eylemci sayısı 221 olarak tahmin ediliyordu.

Baro'nun son açıkladığı rakamlar ise gözaltı sayısının 350'ye ulaştığını gösteriyor.

Gözaltına alınan eylemcilerin Vatan Caddesi’nde bulunan İl Emniyet Müdürlüğü’ne getirildikleri belirtiliyor.

Demokrathaber

Dün yaşanan gelişmeler için tıklayınız

Haberin Tamamı İçin:

İstanbul'da Gözaltı Dalgası

İstanbul Barosu avukatlarından Filiz Kerestecioğlu, Gezi Parkı ekseninde yapılan aralıksız müdahaleler sırasında 221 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Gözaltı operasyonu için daha yüksek rakamlar da dile getiriliyor

İstanbul'da cumartesi akşamı Gezi Parkı'nda başlayan ve pazar gecesine kadar aralıksız süren polis operasyonları eşliğinde büyük bir gözaltı dalgası da yaşanıyor. Kaç kişinin gözaltına alındığı tartışma konusu olurken İstanbul Barosu avukatlarından Filiz Kerestecioğlu toplam 221 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

İstanbul'da Taksim'e açılan yollar başta Unkapanı, Karaköy, Şişhane, Beşiktaş, Harbiye'de olmak üzere kurulan barikatlarla bütün ve gece araç trafiğine kapatılırken operasyonlar aralıksız sürdü. Operasyonlarda gözltına alınanların sayısı tartışma konusu oldu. İstanbul Barosu kaynaklı bilgilerde verilen sayılar 350'ye kadar ulaştı.

Bazı kişler, haber alamadıkları yakınlarının akıbetini sosyal medyada paylaştığı mesajlarla öğrenmeye çalıştılar.

Gözaltına alınanların önemli bir bölümünün Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü bildiridi.

T24

Haberin Tamamı İçin:

İstanbul'da 450 Kayıp, 169 Gözaltı

Polis saldırısının ardından İstanbul’daki kriz masasına 450 kayıp ve gözaltı başvurusu yapıldı. Şu anda İl Emniyet Müdürlüğü’nde 169 kişi ifade için bekletiliyor. Ankara’da 116, Eskişehir’de yaklaşık 30 kişi gözaltında.

İstanbul Barosu ile Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi’nin açıkladığı kriz masası telefonlarına, 450 kayıp ve gözaltı başvurusu geldi.

ÇHD İstanbul Şubesi’nden İlknur Alcan , bianet’e yaptığı açıklamada, 169 kişinin Vatan Caddesi’ndeki Emniyet Müdürlüğü, Güvenlik Şubesi’nde tutulduğunu ve bugün 14:00’ten sonra ifadelerinin alınacağını söyledi.

Alcan, “Diğer gözaltına alınanlar, gözaltına alındıkları ilçelerin Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor. Şu anda kesin gözaltı sayısı tespit edilemiyor” dedi.

“Polisin alıkoyduğu insanların yasal gözaltı işlemi yapılmaksızın bazı yerlerde tutulduğu ve darp ile kötü muamele uyguladığı iddiaları da bize ulaştı.”

İstanbul’da gözaltına alınanlar arasında, en az iki gazeteci de var. İMC TV editörü Gökhan Biçici dün Şişli’de Gezi direnişini takip ederken dövülerek gözaltına alındı. Ulusal Kanal kameramanı Emre Fidan da gözaltında.

ÇHD Ankara Şubesi de kentte tespit edilebilen gözaltı sayısının 116 olduğunu açıkladı.

Eskişehir’de bu sabah yapılan polis saldırısının ardından yaklaşık 30 kişi gözaltına alındı.

Ayça Söylemez / Bianet

Haberin Tamamı İçin:

Gezi Eylemlerine 500 Gözaltı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBeşiktaş Jimnastik KulübüEskişehirGezi ParkıİstanbulPolis
Görüş Bildir