İstanbul Boğazı’nı İp Üstünde Geçecek !

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

İstanbul Boğazı’nı İp Üstünde Geçecek !

İstanbul Boğazı’nı İp Üstünde Geçecek !

İp cambazı Nik Wallenda, İstanbul Boğazı'nı ip üstünde geçecek! Bakanlıkla görüşmeler başladı...

Geçtiğimiz ay ABD’de Niagara Şelalesi’nin üzerine gerilen 550 metrelik ipte yürüyen ünlü cambaz Nik Wallenda, HT Pazar’a işini, hayatını ve İstanbul Boğazı projesini anlattı...

2 yaşında ip üstünde yürümeye başladı. 13 yaşında güvenlik kemeri olmadan, yerden 10 metre yükseklikteki ilk profesyonel performansını gerçekleştirmişti.

NikWallenda (33), geçen ay ABD’de Niagara Şelalesi’nin üzerine gerilen 550metrelik ipte yürüyerek Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Rüzgâr ve sis yüzünden zor anlar yaşasa da Niagara’yı iple geçen ilk insan oldu. Başarı eleştirilmeden olur mu? Güvenlik kemeri kullandığı için “Öyle herkes yürür” diyenler de çıktı. Ama emniyet kemeri kullanmak onun tercihi değildi. Kemersiz yürümesine izin verilmedi. Daha önce pek çok tehlikeli gösteride kemer kullanmadı.

Nik, 200 yıldır ip cambazlığı yapan “Büyük Wallendalar” ailesinden geliyor. 7’nci kuşak ip cambazı. Ve babasının dedesi KarlWallenda, 1978’de Porto Riko’da iki bina arasına gerilen bir ipte yürürken düşerek 73 yaşında yaşamını yitirmişti.

Nik Wallenda’nın hayatının konu edildiği bir program, 28 Ağustos’ta Discovery Channel’da başlayacak. Ama daha önce Wallenda’yı İstanbul Boğazı’nın üzerinde bir ipte yürürken görebiliriz.Wallenda, Turizm Bakanlığı’yla görüşmelere başlamış bile. Hedefi, İstanbul Boğazı’nı ip üzerinde geçmek. 

İp üzerinde yürümeye benzeyen neler var?

Hayatta ne tür zorluklarla karşılaşılırsa karşılaşılsın benim yaptığımgibi karşı tarafa odaklanıldığı sürece ip üzerinde durmakmümkün. İp üzerindeyken hep karşı tarafa bakarım, asla aşağıya yani sorunlarıma bakmam. Biliyorsunuz, iki hafta önce etrafımdakimesele Niagara Şelalesi’ydi. Ağır sis, devasa şelale, gürültü, su, rüzgâr... Fakat tümbunlar yerine ipin sağlamve güvenli olduğunu bildiğimdiğer ucuna odaklandım. Diğer taraftaki ödüle odaklanırsanız, yolda karşılaştığınız tümzorlukların üstesinden gelebilirsiniz. Karşılaştığımpek çok zorluktan çok şey öğrendim. Bunlar beni, karşı tarafa geçtiğimandan itibaren olduğumkişi haline getirdi. İşte bu, ip üzerinde yürümenin ortalama bir insan için anlamıdır. 

İp üzerinde konsantre olmak ve rahatlamak için kullandığınız özel teknikler var mı?

Doğrusu yok. İp üzerinde yürümeye başladığımda 2 yaşındaydım. Ailembu işi 200 yıldan fazla süredir yapıyor, ben 7’nci kuşağım. Bu işi çok uzun zamandır yapıyor olmam, çoğu insanın aşırı strese gireceği durumlarda soğukkanlılığımı korumamı sağlıyor. 4 yaşında tek başıma yürüyordumve 13 yaşındayken, herhangi bir güvenlik kemeri olmadan, yerden yaklaşık 9 -10metre yükseklikteki ilk profesyonel performansımı gerçekleştirdim.

‘KEMİĞİMİ KIRDIM AMA FUTBOL OYNARKEN’ 

Çok etkileyici ama düşüp bir yerinizi de kırmışsınızdır. Kaç kemiğinizi kırdınız?

Hayatımboyunca 2 kez kemiğimi kırdımama ikisi de futbol oynarken oldu. Annem, babamve karımda kırık yaşamadı. Ancak tümbunlar güvenli antrenman yapmakla alakalı. Antrenman yaparken yerden 1 metreden daha az yükseklikte bir seviyede çalışıyoruz. Böylelikle sakatlanma riskimiz pek fazla olmaz. Büyük büyükbabam, hayatını 1978’de Porto Riko’daki San Juan’da 2 bina arasında yürürken kaybetti. Bu aslında gösterinin bir parçası. Annemle birlikte onun yaşamına son veren yürüyüşü yeniden canlandırdık. Buradan çıkardığımız sonuçsa büyük büyükbabamın olay yaşandığı esnada 73 yaşında olduğu ve gerekli fiziksel kondisyona sahip olmadığıydı. Bu da bugünkü antrenman yapma biçimimizin temelini oluşturuyor. 

Günde kaç saat antrenman yapıyorsunuz?

Haftanın beş günü, her sabah spor salonuna giderim. Kardiyo ve koşudan ağırlık kaldırmaya kadar pek çok egzersiz yaparım. Spor salonundaki 2 saatten sonra 4 ya da 6 saat de provam var. Prova, sadece ip üzerinde yürümeyi kapsamıyor, bir sonraki performansımı çevreleyen fiziksel aktiviteleri de içeriyor. 

Peki, ipin üzerinde yürürken kullandığınız emniyet kemerleriyle ilgili eleştirel yorumlar yapıldı. Bu konuda ne söyleyeceksiniz?

Emniyet kemeri taktığımilk ve tek gösteriydi. Eğer televizyon programımLife on aWire’ı (İp Üzerinde Yaşam) izlerseniz, hiçbir zaman emniyet kemeri takmadığımı görürsünüz. Niagara Şelalesi’nde kemer takmamın tek sebebi, aksi halde yürüyemeyeceğimin söylenmesiydi. Yani mesele, Niagara Şelalesi üzerinde yürümek ya da yürümemekti. O nedenle, o eleştirmenlere, eleştirilerini yapmadan önce biraz daha araştırma yapmaları gerektiğini söylerim. 

İstanbul Boğazı’nı da ip üzerinde geçmeyi planlıyormuşsunuz?

Evet, bunu planlıyorum. Hatta şu an iletişim halindeyim. Türkiye’deki Turizm Bakanlığı bana ulaştı. Bu yürüyüşü yapmam için neler gerektiğini sordular. Daha başındayız ama bakanlık yürüyüşü yapmam için oldukça heyecanlı. 

Sigorta şirketleri sizi sigortalıyormu? Hayat sigortanız var mı ve poliçenizin değeri nedir?

Epey pahalı bir poliçemvar, sanırım18 ya da 20milyon dolarlık bir hayat sigortası.

‘Kızın biri ipin altında tişörtünü çıkardı’ 

Sirklerde de gösteriler yapıyorsunuz. Peşinize düşen genç kızlar olmuyormu?

Tabii ki var. Kızlar cesur erkekleri sever. Ama bu kesinlikle yaptığımız işin bir parçası ve eğer gösteriyi izlediyseniz karımın ne kadar güzel olduğunu da görmüşsünüzdür. Bunun nedeninin benim çekici dış görünüşüm olduğunu zannetmiyorum. Bana kalırsa kızlar, risk almaya gönüllü olma halini çekici buluyor. Bir keresinde bir kız, ipte yürürken tamonun üzerinden geçerken tişörtünü çıkarmıştı. Yani, bu kesinlikle işimizin bir parçası.

İpte yürüyerek zengin olan yok

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAntrenmanGuinness Rekorlar Kitabıİstanbulİstanbul BoğazıPortofutbololay
Görüş Bildir