İstanbul Barosu'ndan TSK'ya Yanıt

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

TSK'dan Basın Açıklaması

TSK'dan Basın Açıklaması

Türk Silahlı Kuvvetleri, İstanbul Barosu Başkanı Avukat Ümit Kocasakal'ın 'Yargı Bağımsızlığı ve Yeni Anayasa' konulu konferansta yaptığı TSK eleştirisine cevaben bir basın açıklaması yaptı. Kocasakal’ın, "Biz zannettik ki ordumuz var. O güçlü ordu bizi korur. Artık TSK vesaire yerine Türk silahsız kuvvetleri var" sözlerine TSK'dan şu şekilde yanıt geldi:
Son zamanlarda, yasal mevzuatla belirlenmiş olan vazifesini, tamamen görevine odaklı, devletine ve Yüce Milletine hizmet aşkı ile en iyi şekilde yapma gayreti içinde olan Türk Silahlı Kuvvetlerini hedef alan, maksatlı olduğu değerlendirilen, haber, iddia ve yorumlara sıkça rastlanmaktadır. Tahrik amaçlı olan ve yapıcı eleştiri sınırlarını aşan bu tür iddia ve yorumların, Türk Silahlı Kuvvetlerinin fedakâr ve kahraman mensuplarının moral motivasyonunu ve görevini en iyi biçimde yapma azim ve gayretini zaafa uğratmayı hedeflediği üzüntü ve endişe ile izlenmektedir. Bazı yazar, konuşmacı ve meslek kuruluşu temsilcilerinin; basın ve ifade özgürlüğünü istismar ederek, başta Ebedî Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tarihe mâl olmuş asker kişilerin de şerefle taşıdıkları askeri unvanlarını bile seviyesizce alay konusu yapmaları, astlık-üstlük münasebetlerini ve dünyanın en disiplinli ordusu olarak gösterilen ordumuzda disiplin anlayışını zedelemeye yönelik söz ve yazılarla Türk Silahlı Kuvvetlerini ve onun değerli mensuplarını tahrik etmeye çalışmaları, talihsizliktir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman ve fedakâr mensupları; en kıdemsiz erinden en yüksek rütbeli general/amiraline kadar, hiçbir tahrike kapılmadan, çelikleşmiş bir birlik ve bütünlük içinde, Anayasamızın temel niteliklerine ve parlamenter demokratik sisteme sıkı sıkıya bağlı olarak, ülkemize ve Yüce Milletimize hizmet etmeye devam edecektir.

Haberin Tamamı İçin:

İstanbul Barosu'ndan TSK'ya Yanıt

İstanbul Barosu'ndan TSK'ya Yanıt

İstanbul Barosu, TSK’nın dün internet sitesinden yayınladığı basın açıklamasına yanıt verdi. Baronun yaptığı açıklamada, İstanbul Barosu Başkanı Avukat Ümit Kocasakal'ın 'Yargı Bağımsızlığı ve Yeni Anayasa' konulu konferansta yaptığı konuşmadan “Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik bir "çağrı" veya "itham" sonucu çıkartmak, zorlama ve maksatlı bir yorumdur" denildi. Söz konusu konuşmada cumhuriyete halkın sahip çıkması gerektiğinin vurgulandığını, bir teşbih olarak halkı, “silahsız kuvvetler” şeklinde nitelendirildiği ve yapılan bu benzetmede Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik bir niteleme söz konusu olmadığı belirtiliyor. Yapılan açıklamada, “Anlatılmak istenen Cumhuriyeti koruma ve kollama görevinin halka ait olduğudur. Kısaca “silahsız kuvvetler" benzetmesinin asıl amacı demokrasidir. Bu nedenle Baro Başkanının konuşmasından Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik bir “çağrı" veya “itham" sonucu çıkartmak, zorlama ve maksatlı bir yorumdur. Ne söylendiği bu kadar açıkken, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yaptığı açıklama eğer İstanbul Barosu Başkanı'na da yönelik ise, haksız ve üzüntü vericidir” ifadeleri yer alıyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulTürk Silahlı Kuvvetleri
Görüş Bildir