İstanbul Barosu Davası 12 Ekim'e Ertelendi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

İstanbul Barosu Davası 12 Ekim'e Ertelendi

İstanbul Barosu yöneticilerinin yargılanacağı davanın ilk duruşması, mahkeme salonunun fiziki şartlarının yetersiz olduğu gerekçesiyle 12 Ekim'e ertelendi.

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve 9 baro yöneticisinin “yargı görevi yapanı etkilemeye teşebbüs" iddiasıyla 2 yıldan 4'er yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına bugün Silivri Adliyesi’nde başlayacaktı. Ancak mahkeme, duruşma salonunun fiziki şartlarının yetersiz olduğu gerekçesiyle davayı 12 Ekim'e erteledi.

Duruşmayı izlemek ve sanıklara destek olmak amacıyla Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı ve yöneticileri, Türkiye’nin çeşitli illerinden baro başkanları ile hukukçular da otobüslerle gelerek Silivri Adliyesi önünde toplanmaya başladı. Yurtdışından birçok barodan avukat da davayı izlemek için adliyeye geldi. Adliye önüne gelenler arasında yer alan Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, "Avukatlar bu ülkede savunmayı savunmak zorunda kalmışsa, işte bu baskıcı rejimin geldiği son noktadır" dedi.

Davanın geçmişi

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ile 9 baro yöneticisi halen Yargıtay aşamasında olan Balyoz davasında, bazı avukatların salondan çıkarılması ve mahkemenin bazı uygulamaları üzerine 6 Nisan 2012 tarihli duruşmaya katılmıştı. Silivri Cezaevi yerleşkesinin bitişiğindeki salonda görülen davada söz alan Ümit Kocasakal, 'mahkemenin avukatlık mesleğinin onurunu zedeleyen uygulamalardan vazgeçmesini istediklerini' belirtmişti. Kocasakal avukatlık mesleğinin onurunu korumanın baroların görevi olduğunu anlatmış ve dilekçesini de yazılı olarak sunmuştu. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken ise baroların böyle bir görevi olmadığını belirterek salondan çıkmalarını istemişti. Kocasakal ve baro yöneticileri, duruşma salonu önünde basın açıklaması yapmıştı. Bunun üzerine davaya bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, olayın ardından Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBalyoz DavasıİstanbulYargıtay
Görüş Bildir