İstanbul'a Yeni Meydan

-

İstanbul'a Yeni Meydan

İstanbul'a Yeni Meydan

1 milyon kişi bu meydanda toplanabilecek...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kente büyük bir meydan kazandırmak için Yenikapı Meydan Düzenlemesi çalışmasını başlatmaya hazırlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Yenikapı'da meydanın yer altına alınacağı, İstanbul'un büyük bir meydan kazanacağı belirtildi.

Projede miting, konser, festival veya fuar alanı olarak kullanılmak üzere 700 bin ila 1 milyon kişilik mekanın yer aldığı aktarılan açıklamada, meydanın altında, 2.5 milyon nüfusun atık suyunun arıtılacağı ileri biyolojik arıtma tesisi kurulacağı kaydedildi.

İlk etapta bin 976 metre anroşmanın yapılacağı I. Etap Anroşman inşaatı ile start alacak proje kapsamında 800 bin kişilik miting alanı ile 2 bin 200 araç ve 760 otobüs kapasiteli açık otopark alanları yapılacağı belirtildi.

Proje neleri kapsıyor?

Projede miting alanı ve otoparkların yanı sıra sahne, sağlık, idari ve güvenlik birimleri, kafe, büfe, restoran, sergi alanları, ahşap iskeleler ve engelli localarının planlandığı ifade edilen açıklamada, çalışmaya başlamak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü'nün son onayının beklendiği bildirildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

Haberin Tamamı İçin:

İstanbul'a 1 Milyon Kişilik Yeni Meydan

İstanbul'a 1 Milyon Kişilik Yeni Meydan

Miting ve festival alanının altında bir de Biyolojik Su Arıtma Tesisi olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Yenikapı'da yeni bir projeyi hayata geçirmeyi planlıyor.

Marmaray'ın aktarma noktalarından olacak bu bölgede İstanbul'un en büyük meydanı yapılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "700 metrekarelik alanda zemin altında arıtma tesisleri ama üstünde 2 bin araçlık açık otopark, 700 araçlık otobüs alanı trafiği de yer altına aldığımızda nefes alınacak büyük bir alan ortaya çıkmakta." dedi.

İstanbul'a yeni bir soluk getirecek proje kapsamında 700 bin ila 1 milyon kişilik miting, konser ve festival alanı da yer alıyor.

Pek çok ayrıntının yer aldığı projede kompleks yapılar da yer alıyor. Bunlar arasında 2 buçuk milyon nüfusun atık suyunun arıtılacağı, Büyük Biyolojik Arıtma Tesisi de bulunuyor."

İstanbullular projeyi olumlu karşılıyor.

Kumkapı Balıkçılar Derneği Başkanı ise projeye destek verenlerden...

Projenin detayları önümüzdeki günlerde netleşecek.

Haberin Tamamı İçin:

İstanbul'un en büyük meydanı, altında arıtma tesisi ile Yenikapı?da yapılacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Festivalİstanbulİstanbul Büyükşehir BelediyesiKadir TopbaşKonser
Görüş Bildir