İstanbul'a Geliyor: İBB, Fatih Sultan Mehmet Portresini 6,5 Milyon TL'ye Satın Aldı

 > 
163PAYLAŞIM

İtalyan ressam Gentile Bellini'nin, Fatih Sultan Mehmet'i resmettiği çalışması İBB tarafından satın alındı. Eserin günümüze kadar gelen üç Fatih Sultan Mehmet portresinden biri olduğu belirtildi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu portreyi satın aldıklarını Twitter hesabından duyurdu.

İmamoğlu paylaşımında "Londra'da açık artırma ile satılan, Fatih Sultan Mehmet Han’ın günümüze kadar gelebilmiş üç orijinal portresinden biri olan, İtalyan ressam Gentile Bellini’nin atölyesinden 15. yüzyılda çıktığı tahmin edilen yağlıboya tabloyu İBB olarak satın aldık" ifadesine yer verdi.

Yaklaşık bir milyon dolar değerinde.

Fatih Sultan Mehmet’in portresi, “Sultan 2. Mehmet, mevki sahibi genç ile birlikte” ismiyle bugün Londra’da müzayedeye çıkarıldı. Venedikli ressam Gentile Bellini’nin yaptığı ve özel koleksiyondaki tek portreye, 770 bin sterline (6 milyon 500 bin lira) alıcı çıktı. Müzayede yetkilileri, masraflarla birlikte alıcının 935 bin dolar ödeyeceğini duyurdu.

Yanındaki kişinin kimliği bilinmiyor.

Tablonun öyküsi 1479’lu yıllara uzanıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun Venedik’le yaptığı İstanbul Anlaşması uyarınca İstanbul’a gelen ressam Gentile Bellini, Fatih’in 3 portresini yapmıştı. Bellini, 1479-1481 yılları arasında Saray’da ağırlanmış ve tabloları o dönem yapmıştı.

Bugün satılan ve ressamın imzasının olmadığı tablodaki ikinci kişinin kimliği bilinmiyor ancak şehzadelerden biri olduğu tahmin ediliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir