İstanbul'a 7 Dev Projenin Maliyeti 32 Milyar Dolar!

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

İzmit Asma Köprüsü Testi Geçti

İzmit Asma Köprüsü Testi Geçti

İzmir-İstanbul Otoyolu’nda İzmit Körfezi’ni geçmek için inşa edilecek asma köprünün rüzgar ve türbülans testleri, dün İtalya’nın Milano kentindeki Politeknik Üniversitesi’nde yapıldı. Köprü, test sonuçlarından başarıyla geçti.

Yürümem, koşarım

Köprünün rüzgar tüneli testlerinin üçüncüsüne Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Karayolları Genel Müdürü Cahit Turan ve alt yüklenici Türk firmaları Nurol, Özaltın, Makyol, Yüksel ve Göçay ile İtalyan şirket Astaldi’nin temsilcileri katıldı. Yıldırım, köprüyü açılışta yürüyerek geçip geçmeyeceği sorusuna, “Nasip olursa açılışında yürüyerek değil koşarak geçerim” yanıtını verdi.

Avrupa ikincisi

Haberin Tamamı İçin:

İstanbul'a 7 Dev Projenin Maliyeti 32 Milyar Dolar!

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda (CMK) düzenleme yapılarak özel yetkili mahkemelerin yetkilerinin daraltılacağını ve yetkilerin kötüye kullanımının engelleneceğini söyledi. İstanbul için 32 milyar dolar değerindeki 7 dev projenin yürütüldüğünü belirten Yıldırım, Atatürk Havalimanı’nda yaşanan sorunlarla ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Yeni bir pist yapmanın 5 bin bina yıkmayı gerektirdiği için fizibl olmadığını vurgulayan Yıldırım, kente inşa edilecek üçüncü havaalanının 3 yıl içerisinde tamamlanacağını söyledi ve “Rötarları bitirmek mümkün değil, ama en azından katlanılabilir düzeye getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Halen İstanbul için süren 7 büyük projemiz var. Avrasya geçişi, Marmaray, Ankara-İstanbul Hızlı Treni, 3. Boğaz Köprüsü, 3. havalimanı, İzmir-İstanbul otoyolu ve Kanal İstanbul. Toplam yatırım 32 milyar dolar. Bunun 10 milyar dolarını öz kaynaklardan kalanını da yap-işlet-devret ile yapacağız. 3. Boğaz Köprüsü ile İzmit Körfez geçişini önümüzdeki 3 yıl içi...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBinali Yıldırımİstanbulİtalyaİzmir
Görüş Bildir