İşsizlere Cazip Teklif!

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

İşsizlere Cazip Teklif!

İşsizlere Cazip Teklif!

CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin, günlük işsizlik ödeneğinin sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 75’i olarak hesaplanması için kanun teklifi verdi. CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin, TBMM Başkanlığı’na, İşsizlik Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni sundu.

Teklifin gerekçesinde, mevzuata göre günlük işsizlik ödeneğinin sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı olduğu belirtilerek, şöyle denildi:

“Yasa gereği, prime esas günlük kazancın alt sınırı asgari ücretin otuzda birinden düşük olamamaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, 4857 sayılı İş Kanununun 39'uncu maddesine göre on altı yaşından büyük işçiler için uygulanan aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçemez. Dolayısı ile sigortalı çalışanın işini kaybetmeden önceki prime esas kazancı ne olursa olsun, 01.06.2012 - 31.12.2012 tarihleri arasında aylık işsizlik ödeneğinin üst sınırı 752,4 TL olmaktadır. Ortaya çıkan bu tutar ülkemiz gerçekleriyle örtüşmemektedir. Madde ile günlük işsizlik ödeneği sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 75’ine çıkarılmaktadır.”

İŞSİZLİK SİGORTASINDAN YARARLANMA SÜRELERİ ARTIRILACAK

Teklife göre, günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 75’i olacak.

Teklif, 300 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün, 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 600 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 900 gün olmasını öngörüyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraCumhuriyet Halk PartisiİşsizlikTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir