İsrail'de Oy Verme İşlemi Sona Erdi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

İsrail Seçimlerine Katılım Yüksek

İsrail Seçimlerine Katılım Yüksek

İsrail'de bugün yapılan ve Başbakan Binyamin Netanyahu'nun zaferle çıkması beklenen genel seçime katılım yüksek oldu.

Seçim yetkilileri yerel saatle 18'de, katılımın % 55,5 oranında olduğunu belirttiler. Seçimden önce yorumcular, katılımın büyük olmasının merkez-sol partilere yarayacağını söylüyordu.

Kamuoyu yoklamaları Netanyahu önderliğindeki Likud-Beitenu ittifakının, yakınlarda yeni rakip parti Habayit Hayehudi karşısında kayıp vermiş olmasına rağmen, seçimden galip çıkacağını gösteriyor.

Seçimlerden ilk sonuçların bu gece alınması bekleniyor. Ancak yeni hükümeti kurma süreci haftalarca sürebilir.

Daha önce yapılmış seçimlerden farklı olarak, bu kez siyasi partiler, Filistinlilerle kalıcı bir barış anlaşması olasılığı yerine, daha çok sosyal ve ekonomik sorunlar üzerinde odaklandı.

Ülkede hayat pahalılığının artması, beklenmedik protestolara yol açmakta. Yakınlarda yayımlanan bir raporda, her dört İsrailliden birinin yoksulluk içinde yaşadığı kaydedildi.

Bugünkü seçimde oy verebilecek seçmen sayısı 5,65 milyonu aşıyor. 10.131 oy sandığının yerel saatle 22'ye kadar açık kalması planlandı.

İlk sonuçların, oylamanın tamamlanmasından iki saat kadar sonra alınması bekleniyor. Kesin sonuçlar ise Çarşamba sabahı belli olacak. İsrailliler ilk kez hükümete ait internet sitesinden oy sayımını anında izleyebilecek.

Nispi temsil sistemiyle yapılan seçimde, 120 sandalyeli Knesset için 32 parti yarışıyor. Partilerin parlamentoda yer alabilmesi için yüzde 2'lik barajı aşmaları gerekiyor.

Haberin Tamamı İçin:

İsrail'de Oy Verme İşlemi Sona Erdi

İsrail'de genel seçimler için oy verme işlemi tamamlandı.

Merkez Seçim Kurulu, tüm seçim noktalarında sandıkların kapanmasıyla oyların sayımına geçildiğini bildirdi. Kurul'un nihai olmayan verilerine göre, 3 milyonun üzerinde İsrailli sandık başına giderek oy kullandı.

Seçimlere Kudüs'te bulunan Arap seçmenler de büyük oranda ilgi gösterdi. Öğleden sonra Arap bölgesindeki Sahnin'de çok sayıda İsrail vatandaşı Arap seçmenin sandık başına giderek oy kullandığı görüldü.

Başbakan Binyamin Netanyahu, Kudüs'te seçim sonuçlarını başbakanlık rezidansında izledi. Netanyahu'nun, sonuçların açıklanmaya başlamasıyla partisi Likud'un genel merkezine gideceği belirtildi. Seçin sonuçlarının, oy sayımının bu gece tamamlanmasının ardından açıklanması bekleniyor

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Başbakanİsrail
Görüş Bildir