Görüş Bildir

'İsrail'le İlişkiler Askıya Alınsın'

Anasayfa > Gündem

İsrail'le İlişkiler Askıya Alınsın

CHP lideri Kılıçdaroğlu, hükümetin Gazze politikasını eleştirdi; 'İsrail'le ilişkilerimizi, Gazze olayları devam ettiği sürece askıya almak zorundayız' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Afyonkarahisar İl Başkanlığı'nı ziyaretinde, Gazze'deki olaylarla ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, 'Biz İsrail'le ilişkilerimizi, Gazze olayları devam ettiği sürece askıya almak zorundayız. Venezuela yapıyor da Türkiye neden yapmıyor. Kişisel çıkarları var. Kişisel çıkarlar üzerine inşa ediyorlar' dedi.

Türkiye'nin ikiyüzlü politika izlediğini öne süren Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

'Türkiye'de bağırıp çağırıyor, 'Gazze'de şu oldu', 'Filistin'de şu oldu' vesaire, o zaman gereğini yap. Şimdi vatandaşın tepkisini ben anlarım. Vatandaşım cuma namazından çıkar, İsrail'i protesto eder, ben bunu anlarım... Ama hükümet konuşmaz, hükümet icraat organıdır, icraat yapar. Şimdi siz İsrail'le ilişkilerinizi bozmak istiyor musunuz? Gereğini yapmak istiyorsanız yolu çok basit, Kürecik'teki radar istasyonunu bir kapatırsınız. Oradaki istasyondan düzenli olarak İsrail'e bilgi gidiyor, bunu bilmeyen yok. Kapatın diyoruz, NATO'nun diyorlar, oysa NATO'nun değil. Herkes biliyor. Ticari ilişkiler; Erdoğan'ın çocukları habire İsrail'le ticari ilişkilerini geliştiriyorlar. Niye kesmiyorsunuz, kesmiyorlar. Askeri ilişkiler; kesiyor mu, kesmiyor, ne yapıyor sadece konuşuyor. Halkı kandırmak için. Halkın bu gerçekleri bilmesi lazım.'

'Hükümetin yaptığı sadece 3 günlük yas ilanı'

Başbakan Erdoğan'ın, Gazze olayını bu kadar protesto etmesi, bunun üzerine söylemler söylemesinin temelinde cumhurbaşkanlığı seçimlerinin olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, 'Cumhurbaşkanlığı seçimleri olmasa hiçbir şey olmazdı. Bakın Musul'da 49 yurttaşımız rehine. Bir şey söylüyor mu, hayır. Yasak getirildi, mahkeme kararı ile yasak getirildi. Bunların tamamı kapatıldı, kapatılmak istendi. Biz o olayı da takip ediyoruz. Hükümetin yaptığı bir şey var, 3 gün yas ilan edildi, o kadar' dedi.

Kılıçdaroğlu ayrıca, Gazze'de yaşananlarla ilgili halkın hükümetin gereğini yapmasını beklediğini belirtti.

Kaynak: AA

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/kil...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?