İsrail'in Çok Konuşulan Hava Savunma Sistemi Demir Kubbe Nasıl Çalışıyor?

3PAYLAŞIM

Son dönemde adını İsrail ile ilgili haberlerde çok sık duyar olduğumuz Demir Kubbe'nin ne olduğunu merak edenler için paylaşmak istedik. Buyrun detaylara bir göz atalım...

Demir Kubbe, Amerika destekli olarak 'Rafael Advanced Defence Systems' ve 'Israel Aerospace Industries' tarafından 200 milyon dolar gibi bir maliyetle tasarlanmış, her türlü hava şartında çalışabilen çok gelişmiş mobil hava savunma sistemidir.

Sistem 4 ila 70 kilometre arası menzile sahipmiş. Bu mesafelerden ateşlenen, yönleri İsrail'in nüfuslu toprakları olan füze ve topçu mermilerini imha etmek için geliştirilmiş. Sistemin geliştiricileri menzili 2 katına çıkarmak için yoğun çalışmalar yapıyormuş.

Demir Kubbe bataryası, ateşlendikten sonra gelen füzelerin yörüngesini ve hızını hesaplayabilen bir radar ünitesi ve kontrol merkezinden oluşuyormuş.

Bir bataryada, her birinde 20 füze bulunan 3 veya 4 roketatar bulunuyormuş. Bu füzeler havada manevra yapabilme kabiliyetine de sahipmiş.

Füzelerin amacı, gelen füzeyi vurmak değil, yakınında patlayarak hedef füzeyi imha etmekmiş. Bu nedenle patlama vesilesiyle ortaya çıkan enkaz parçaları yerleşim yerlerine oldukça büyük zararlar verebiliyormuş.

Bu sistem aynı zamanda, günümüzde satürasyon saldırılarına, yani çok sayıda füze saldırısına karşı koyabilen tek hava savunma sistemiymiş.

İsrail'de şu an 10 adet Demir Kubbe mevcutmuş. Sistemin geliştiricisi olan Rafael Advanced Defence Systems'a göre, tek bir batarya orta büyüklükteki bir şehri korumak için yeterliymiş. Buna rağmen uzmanlar tüm ülkenin korunması için 13 adet Demir Kubbe'ye ihtiyaç olduğunu hesaplamış.

İlk kullanımı 2011 yılında gerçekleşmiş. Yapılan 2000'den fazla testte %90 başarı oranıyla hedeflerini imha edebilmiş Demir Kubbe. Sistemin en büyük destekçisi Amerika, İsrail'den 2 adet Demir Kubbe satın almış.

Her bir füzenin maliyeti 80.000 dolar olduğu için, İsrail bu sistemi sadece, nüfusu kalabalık olan yerlere düşme ihtimali olan tehdit füzelere karşı ateşliyormuş. Yani insanların olmadığı yere düşeceği bilinen füzeler için bu sistem devreye girmiyormuş.

Görünen o ki her savunma sisteminde olduğu gibi bu sistemde de açıklar bulunuyor. Keza haberlerde gördüğümüz kadarıyla, Hamas tarafından İsrail'e gönderilen füzelerin büyük kısmı imha edilebilse de birkaç tanesi hedeflerine ulaşabilmiş.

Fakat Demir Kubbe'yi başarısız olarak nitelendirmek pek gerçekçi olmaz. Çünkü Hamas tarafından atılan füzelerin sayısı oldukça fazla ve bu füzelerin sadece belirli bir kısmı yörüngesi nedeniyle tehlike arz edebiliyormuş.

Kaynak; 1,2

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

İsrail’in Filistin Halkına Yüzyıllardır Yaşattığı Zulmü Baştan Sona Anlatıyoruz! - onedio.com
İsrail’in Filistin Halkına Yüzyıllardır Yaşattığı Zulmü Baştan Sona Anlatıyoruz! - onedio.com
İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Şımarık Oğlunun Adolf Hitler'i Hatırlatan Evlilik Yasası Talebi ve Tepkiler - onedio.com
İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Şımarık Oğlunun Adolf Hitler'i Hatırlatan Evlilik Yasası Talebi ve Tepkiler - onedio.com
Azerbaycan, İsrail'i Neden Destekliyor? - onedio.com
Azerbaycan, İsrail'i Neden Destekliyor? - onedio.com
İsrail'e Tepki İçin Ayakkabı Fırlattılar - onedio.com
İsrail'e Tepki İçin Ayakkabı Fırlattılar - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ceybir

yahudiler ibadetlerini yapıp. kalan zamanlarında bilimle uğraşıp teknolojik alanda gelişirken, hemen yanıbaşlarında bulunan binlerce yıllık tarihi olan filistinliler ibadetini yapıp kalan zamanlarında karılarını sikmekle ve nargile içmekle meşgul oldukları için şu an bu haldeler. evet israilin destekçisi çok ve bu yüzden güçlü ama sen de biraz kendini geliştirseydin de en azından israile az bişe kafa tutacak teknolojiye sahip olsaydın. yahudiler demir kubbe yaparken müslümanlar hala sakız orucu bozar mı diye tartışıyorlar

bahadir-akdeniz

+1liyorum bu yorumu

akif-tatar

Hamas örgütünün attığı el yapımı, savaş başlığı olmayan bildiğin uçan soba borusu olan roketleri bu kadar pahalı roketler ile durdurmak İsrail'in ekonomisine zarar verecektir. Bence Hamas örgütünün rastgele sivil yerleşim yerlerine roket atmasında ki tek amaç bu çünkü sivillerin ölmesi İsrail'i durdurmaz.

Görüş Bildir