İsrail, Filistinli Tutsakları Serbest Bırakmayı Durdurdu

24PAYLAŞIM

İsrail, Filistinli Tutsakları Serbest Bırakmayı Durdurdu

İsrail, Filistinli Tutsakları Serbest Bırakmayı Durdurdu

İsrail, Filistin yönetiminin Birleşmiş Milletler’de (BM) devlet olarak tanınma girişimlerini gerekçe göstererek 4'üncü grup 26 Filistinli tutsağı serbest bırakmaktan vazgeçti.

İsrail, geçen yıl Filistinlileri müzakere masasına dönmeye ikna etmek için 100'den fazla Filistinli tutsağı serbest bırakacağını açıklamıştı.

Fakat bu tutsakların zamanında serbest bırakılmamasını gerekçe gösteren Filistin yönetimi lideri Mahmut Abbas, geçtiğimiz günlerde 15 BM kurumuna üyelik başvurusu yaptı.

Bu adım İsrail tarafınca sert şekilde eleştirildi. İsrail Adalet Bakanı Tzipi Livni, Filistinlilerin serbest bırakılma koşullarını ihlal ettiğini söyledi.

ABD İsrail'in kararının barış sürecine zorluklar getireceğini söyledi.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney kararın, Dışişleri Bakanı John Kerry'nin iki tarafla görüşmelerini engellemeyeceğini belirtti.

Livni'nin sözcüsü BBC'ye yaptığı açıklamada ise Filistin tarafının tek yönlü adımlardan kaçınarak müzakere masasına dönme çağrısında bulundu.

İsrail daha önce 3 grup Filistinli tutsağı serbest bırakmıştı.

Bu adımlar İsrail kamuoyunda büyük tartışma yaratmıştı.

İsrailliler hükümetin barış görüşmelerine yeniden başlanması uğruna tutsakların serbest bırakılmasına genel olarak tepki gösteriyor.

Tutsaklar Filistin halkı tarafından ise kahraman olarak görülüyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry İsrail ve Filistin yönetimlerini haftalardır, doğrudan görüşmeleri 29 Nisan'dan sonra da sürdürmeye ikna etmeye çalışıyor.

John Kerry barış sürecinin zor olduğunu ve sürecin başarısı için çok önemli kararlar alınması gerektirdiğini belirtmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Filistin yönetiminin BM kurumlarına yaptığı başvurusu sonrası geçtiğimiz hafta Batı Şeria'ya yapacağı ziyareti iptal etmişti.

Tarafların görüşmeleri 2015'e dek uzatacak bir anlaşmaya son şeklini vermek üzere olduğu bildirilmişti.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir