İspanyollardan "Oylamada Komplo" İddiası

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

İspanyollardan "Oylamada Komplo" İddiası

İspanyollardan "Oylamada Komplo" İddiası

2020 Yaz Olimpiyatları’nı ilk turda kaybeden Madrid’de komplo teorileri dolaşıyor.

İspanyollar, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te yapılan oylamada Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyelerinin 2024 olimpiyatlarını düzenlemek isteyen bir Avrupa ülkesinin, 2020’yi Asya kıtasına bilinçli olarak yolladığına inanıyor. Bu ülkenin ismi açık açık zikredilmese de Fransa’nın, İspanya’ya oyun oynadığı ülke basınında yazılıp çiziliyor.

Madrid’in Tokyo’ya haksız şekilde kaybettiği belirtilirken bir İspanyol işadamı, “Tokyo’ya oy vereceklerin bir kısmı ilk oylamada Madrid’i saf dışı bırakmak için İstanbul’a oy verdi.” iddiasında bulundu. Madrid’in adaylığına sponsorluk yapan bir başka işadamı ise, “IOC feodal bir yapı ve Japonlar, olimpiyatları satın aldı. Çünkü Madrid en iyiydi.” diye konuştu. Oylamaya katılan İspanyol heyetinden bir yetkili ise IOC üyelerinin, demokratik olarak seçilen İspanya ve Türkiye başbakanlarını aşağıladığını ifade etti.

İspanya medyası da oylamada şaibe yaşandığına vurgu yaptı. Olimpiyatların parası olana verildiğini yazan gazetelerin başında Marca geldi: “Madrid’in 2020 Olimpik rüyasının beklenmedik ve açıklanamaz sonu. IOC, israfçı yatırımcıyı tasarrufa tercih etti.”

AS Gazetesi, “Madrid’in anlamı var, IOC’nin yok” manşetini kullanırken, “Madrid olimpik koşuda üçüncü kez art arda yenilgi yaşıyor” yorumu yapıldı. El Mundo ise “IOC’nin nedenleri anlaşılmaz” başlığı altında Madrid’in 2012 ve 2016’dan bile daha az oy aldığını, dolayısıyla elenme sebebinin araştırılmasının zor olduğunu dile getirdi. Ayrıca, Roma ile 2024 olimpiyatlarına aday olmayı planlayan İtalyanların da bazı faaliyetler yürüttüğü iddia edildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016ArjantinFransaİspanyaİstanbulTercihoyun
Görüş Bildir