İspanya Yeni Tasarruf Planını Onayladı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

İspanya Yardım İstemeye Hazır

İspanya Yardım İstemeye Hazır

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

İspanya Yeni Tasarruf Planını Onayladı

İspanya Yeni Tasarruf Planını Onayladı

İspanya'da parlamento 3 gün süren protesto eylemlerine rağmen bütçe açığını kapatmayı hedefleyen kesintileri kabul etti.

2013 bütçesi bakanlıkların harcamalarında yüzde 12'lik kesintinin yanısıra, memur maaşlarının üçüncü bir dönem için daha dondurulmasını öngörülüyor.

İspanya'daki tasarruf önlemleri Yunanistan'da olduğu gibi eğitim bütçesine de darbe vuracak. Devlet okullarında öğretmen sayısının azaltılacak olması ve üniversite harçlarının artırılması yoğun eleştirilere hedef oluyor.

Yeni bütçeyle vergilerin artırılması yalnızca protestolara yol açmakla kalmadı.

Özerk bölgelerin bağımsızlık talepleri de ekonomik kriz sürecinde hız kazandı.

İspanya'nın ekonomik zenginliğinin beşte birinin kaynak sağlayan Katalonya, bağımsızlık yönünde en somut adımları atan özerk yönetim olma yolunda ilerliyor.

25 Kasım'da erken genel seçim kararı alan Katalonya Özerk Meclisi, bağımsızlık referandumuna gidilmesini de onayladı.

3 gün süren tartışmaların ardından 135 sandalyeli mecliste oylama yapıldı.

84 milletvekili bağımsızlık referandumundan yana oy verirken, 21 milletvekili aleyhte, 25 milletvekili ise çekimser oy kullandı.

Bağımsızlık yanlısı iktidardaki Yönelim ve Birlik Koalisyonu'nun Katalonya Meclisi'ndeki sandalye sayısı 62'ydi. Oylamadan çıkan sonuç bağımsızlık talebinin geniş kitleler tarafından istendiğini ortaya koydu.

Yeni vergi yasasına karşı çıkan Katalonya Özerk Yönetimi'nin daha fazla mali özerklik talebi 20 Eylül'de İspanya Başbakanı Rajoy tarafından reddedilmişti.

İspanya Başbakan Yardımcısı Soraya Saenz de Santamaria referandum kararıyla ilgili yaptığı ilk değerlendirmede hiçbir özerk yönetimin, diğerlerinin onayı olmadan bağımsızlık referandumu düzenleyemeyeceğini söyledi.

Santa Maria ayrıca, merkezi hükümetin bu referandumu engellemek için gereken hukuki yollara başvuracağını belirtti.

2005 yılında Bask özerk bölgesinin benzer bir girişimi olmuş ancak İspanya parlamentosunun referandumu reddetmesi üzerine bu girişim sonuçsuz kalmıştı.

Ekonomik krizin körüklediği tartışmalar nedeniyle Bask ve Galiçya özerk yönetimleri de 21 Ekim'de erken gelen seçime gitme kararı aldı.

Katalonya'daki referandum tarihi, 25 Kasım'da düzenlenecek erken seçimle oluşturulacak yeni meclis tarafından belirlenecek.

11 Eylül'de Katalonya'nın İspanya Krallığı'na katılmasının 300'üncü yıldönümünde 1,5 milyon kişi Barcelona kentinde bağımsızlık yanlısı eylem yapmıştı.

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Arda TuranBaşbakan YardımcısıDarbeİspanyaÖğretmenYunanistanmemurvergi
Görüş Bildir