İspanya, Türkiye ile Ortaklaşa Başlattığı Medeniyetler İttifakı'nı Rafa Kaldırdı

 > -

İspanya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük önem verdiği ve kurucu üyesi olduğu 'Medeniyetler İttifakı Projesini' tamamen rafa kaldırma kararı aldı.

İspanya eski Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ile dönemin başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan ile ortaklaşa başlatılan Medeniyetler İttifakı projesine işbaşındaki İspanyol hükümeti 'Önemini yetirmiştir' mazereti göstererek yeterli ilgi gösterilmesi talimatı verdi. 2011 yılında Ulusal Güvenlik Stratejisi'ne dahil edilen Medeniyetler İttifakı Projesi'nin güncellenen dökümandan da çıkarıldığı belirtildi. Özellikle İktidardaki sağcı Halk Partisi (PP) milletvekillerinin son zamanlarda şiddetlenen dini kaynaklı terör olaylarından son derece rahatsız olduğu ve ve böyle bir dönemde medeniyetler ittifakından bahsetmenin yanlış olacağı tezi savunduğu kaydedildi. 

Türkiye'nin büyük önem verdiği bu projeden İspanya'nın yeterli ilgi göstermemesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için büyük bir hayal kırıklığı oluşturabileceği öne sürüldü. 

Bu arada Türkiye ve İspanya arasında 2009 yılından beri düzenlenen Hükümetlerarası Zirve Toplantıları'nın 6. Için İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un tarih bulmakta güçlük çektiği kaydedildi. 2015 yılında yoğun bir seçim dönemine giren ve gerçekleştirdiği icraatlarla halkın büyük tepkisini toplayan başbakan Rajoy'un seçmenlere vakit ayırabilmek için bu zirveyi iptal etmek istediği öğrenildi. Türkiye ile ekonomik ilişkilerde altın yılını yaşayan İspanya'nın Medeniyetler İttifakı'ndan sonra hükümetler arası zirve toplantısınıda rafa kaldırılması durumunda ikili ilişkilerde büyük sıkıntılar yaşayacağını vurgulayan diplomatlar bu zirvenin seçim yılı bile olsa gerçekleşmesi için büyük çaba harcıyorlar.

  • DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir