İspanya'da İtfayecilerden Çıplak Eylem

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

İspanya'da İtfayecilerden Çıplak Eylem

İspanya'da İtfayecilerden Çıplak Eylem

İspanya'da hükümetin bütçe harcamalarında ciddi kesintilere gitmesini protesto eden itfaiye çalışanları çıplak eylem yaptı

İspanya 'da hükümetin Avrupa Birliği ve IMF'den aldığı 110 milyar euroluk kurtarma paketi karşılığında kemer sıkma politikasını daha da sıkılaştırması ülke genelinde işçi ve memurların ayaklanmasına neden oldu.

Daha önce Madrid sokaklarını havai fişeklerle yangın alanına çeviren madenciler ve polislerle çatışan memurların ardından itfaiyeciler de ayaklandı.

Ancak itfaiyeciler bugüne kadar ki en sert eylemlerden birini gerçekleştirdi.

İspanya 'nın kuzeyindeki Asturias bölgesindeki Mieres İtfaiye Binası önünde soyunan itfaiye çalışanları üzerinde "O kadar çok kesinti yaptınız ki çıplak kaldık" yazan bir pankartın altında "çıplak" poz verdi.

Ülke genelinde yeni Başbakan Mariano Rajoy'un açıkladığı ve işçiden memura geniş çapta kamu çalışanlarını etkileyen bütçe kesintilerine yönelik eylemler 13 Temmuz'dan bu yana devam ediyor.

Rajoy, işsizlik maaşlarının düşürüldüğü ve vergilerin artırıldığı yeni kemer sıkma önlemleriyle İspanya 'nın bütçe açığını 65 milyar euro azaltmayı hedefliyor.

MEMURLAR POLİSLE ÇATIŞMIŞTI

Kemer sıkma önlemleri içinde en çok tepkiyi memurların Noel ikramiyelerinin kesilmesi ve Katma Değer Vergisi'ne yapılan artış çekerken geçen hafta içinde memurlar başta başkent Madrid olmak üzere İspanya 'nın birçok kentinde memurlar sokağa çıkarak protesto eylemleri düzenlemişti.

Son 3 yıldır sürekli kesintilere maruz kaldıklarından yakınan memurlar, bu şekilde daha fazla devam edemeyeceklerini söyleyerek, hükümeti "zenginden değil fakirden kesinti yapmakla" suçlamıştı.

MADENCİLER GECE MADRİD'İ BASTI

İspanya 'da madencilik sektörü çalışanları sektörün ek ödemelerinde yapılan kesintileri protesto etmek Madrid sokaklarına inmişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiBaşbakanIMFİspanyamemurlar
Görüş Bildir