İspanya'da İşsizlik Oranı Yükseliyor

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

İspanya'da İşsizlik Oranı Yükseliyor

İspanya'da İşsizlik Oranı Yükseliyor

İspanya'da işsizlik oranı ekonomik krizin başlamasından bu yana ilk kez yüzde 25,02'e ulaştı.

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü'nce açıklanan son rakamlara göre, ülkedeki işsizlerin sayısı halen 5.78 milyon. Bu da yılın üçüncü çeyreğinde her dört İspanyoldan birinin işsiz olduğu anlamına geliyor.

Ülkedeki işsizlik oranı, 1970'lerin ortalarında Francisco Franco diktatörlüğünün sona erdiği dönemden bu yana bu düzeye çıkmamıştı.

İspanya'nın işszilik düzeyi bir önceki çeyrekte yüzde 24,6 düzeyindeydi.

İspanya'nın uygulamaya koyduğu bütçe kesintilerinin etkisini göstermeye başlamasıyla, gelecek yıl daha da fazla sayıda insanın işsiz kalacağı tahmin ediliyor.

İspanya'da birçokları kesintilerin yaşanan ekonomik krize çözüm getirmeyip daha fazla sayıda insanın işsiz kalmasına yol açtığını belirtirken, işçi sendikaları 14 Kasım'da genel greve gitmeye hazırlanıyor.

Halen Avrupa Birliği ülkelerinden sadece Yunanistan'da işsiz sayısı İspanya'yı geçiyor.

Londra'daki Nomura mali hizmetler kuruluşundan Silvio Peruzzo, "Hükümetin ekonomik büyüme konusunda gelecek yıla ilişkin iyimser tahminlerine pek fazla değer verilmiyor. Büyümenin tahmin edilenden zayıf olması ve kemer sıkma önlemleriyle, gelecek yıl İspanya'da işsizlik oranının kolaylıkla % 26'ya ulaşması beklenebilir." dedi.

İspanya hükümeti ekonominin gelecek yıl yüzde 0,5 oranında küçüleceğini tahmin ediyor. Ancak bu hafta Reuters'ın yaptırdığı yoklamaya göre, ekonomideki küçülmenin, bundan üç kat fazla olacağı düşünülüyor.

Hükümet bu yıl ekonomideki küçülmenin % 1,5 olmasını bekliyor; işsizlik oranının ise 2014'ten önce % 24'ün altına düşebileceğini tahmin etmiyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiİspanyaİşsizlikYunanistan
Görüş Bildir