İspanya'da İktidar Partisini Sarsan Yolsuzluk İddiaları

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

İspanya'da İktidar Partisini Sarsan Yolsuzluk İddiaları

İspanya'da İktidar Partisini Sarsan Yolsuzluk İddiaları

Arasında Başbakan Mariano Rajoy'un da olduğu PP içindeki birçok üst düzey yöneticiye geçmişte zarflarla dışarıdan kara para ödendiği ve parti hesaplarında usulsüzlük yapıldığı iddialarını soruşturan Savcı Antonio Romeral, 1987-2010 yılları arasında PP'nin Mali İşleri Müdürü olan Barcenas'ın iki saat süreyle ifadesini aldı. Savcılık binasına girişinde toplanan küçük bir grup ''Hapse'', ''Utan, utan'', ''Benim zarfım nerede?'' diye bağırarak Barcenas'ı protesto etti.

İfade sonrasında Barcenas da Savcılık da bir açıklama yapmadı. PP eski Mali İşler Müdürü, geçen pazartesi günü basına verdiği demeçte, tüm iddiaların yalan olduğunu öne sürmüştü. İsviçre bankasındaki hesaplarında 22 milyon avrosu olduğu ve PP iktidarının çıkardığı vergi affıyla 10 milyon avrosunu yasallaştırdığı ileri sürülen Barcenas, PP içinde görev yaptığı sürelerde yolsuzluk ve kara para aklamakla suçlanıyor.

Bu arada İspanya'da hakimler bugün yaptıkları ortak yazılı açıklamada, ekonomik suçlar ve yolsuzluk olaylarını araştırmak için kendilerine verilen yetkilerin artırılmasını istediler.

Yolsuzluk iddiaları

Öte yandan İspanya Sosyolojik Araştırmalar Enstitüsünün (CIS) yayınladığı son anket sonuçları, yolsuzluk iddialarının iktidardaki Halk Partisini nasıl etkilediğini gözler önüne serdi. 2011 Kasım ayındaki seçimlerde oyların yüzde 44,6'sını alarak iktidara gelen PP'nin bugün seçim olması halinde oylarının yüzde 35'e ineceği görüldü. PP her şeye rağmen birinci parti olmayı korurken, anamuhalefetteki Sosyalist İşçi Partisinin (PSOE) oy oranını yüzde 28,7'den yüzde 30,2'ye yükselttiği görüldü. Son genel seçimlerde PP'nin 12,7 puan arkasında olan PSOE, bu farkı 4,8'e kadar indirdi. Ayrıca ankete katılan İspanyolların siyasetçilere olan güveninin de tamamen bittiği görüldü. Anket sonucuna göre yüzde 82 gibi büyük bir oran Başbakan Mariano Rajoy'a ''hiç ya da çok az'' güven duyarken bu oran PSOE lideri Alfredo Perez Rubalcaba için yüzde 88'e kadar yükseldi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Başbakanİspanyaİsviçrevergi
Görüş Bildir