Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İsmet Yılmaz Barzani İle Buluştu: "Türkiye'nin Desteği Sürecek"

-

İsmet Yılmaz Barzani İle Buluştu

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Irak Kürt Yönetimi lideri Mesut Barzani ile Erbil’de bir araya geldi. Masadaki en önemli gündem maddesi IŞİD ile mücadele ve Musul operasyonu.

Diplomatik kaynaklara göre, Yılmaz ve Barzani arasındaki görüşmenin gündeminde, askeri işbirliği konuları, IŞİD ile mücadele, peşmergeye yönelik destek ve eğitim konuları, insani yardım ve Musul'u kurtarma operasyonu var.

Bakan Yılmaz sabah saatlerinde de Türk subaylarının peşmergeleri eğittiği Erbil'deki Diyana Askeri Kampı'nı ziyaret etti.

Bakan İsmet Yılmaz burada yaptığı konuşmada, "Türkiye hem Irak'ın hem de Irak Kürdistan Yönetimi'nin dostudur. Gerek Irak yönetimi, gerekse Kuzey Irak Kürt Yönetimi'nin istemiş olduğu desteği Türkiye vermektedir. Talep edildiği sürece de bu destek verilecektir. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin ihtiyacı olan lojistik desteği de Türkiye vermektedir” ifadelerini kullandı.

Yılmaz dün de Bağdat'ı ziyaret etmiş ve Irak hükümetinden yetkililerle görüşmüştü.

Yılmaz'ın ziyareti bahar aylarında yapılması planlanan Musul operasyonu hazırlıkları sırasında gerçekleşiyor. 10 Haziran 2014'te IŞİD'in kontrolüne giren Irak’ın ikinci büyük kenti Musul’u kurtarma operasyonu için Irak ordusu ve peşmerge birlikleri hazırlıklarını sürdürüyor.

Türkiye'nin Irak'a yönelik yardımlarını taşıyan C-130 tipi iki askeri uçak, Salı günü başkentin 20 kilometre doğusundaki El Musenna Askeri Hava Üssü'ne inmişti. Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı, söz konusu yardımları Irak Savunma Bakanlığı yetkililerine teslim etti.

Davutoğlu'nun açıklamaları

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Musul'un IŞİD'den geri alınması için Türkiye'nin destek vereceğini ancak sıcak çatışma içinde olmayacağını söyledi. Davutoğlu Musul'a Şii milislerin de gelmemesi gerektiği görüşünde.

Davutoğlu New York’a giderken uçakta gazetecilere Suriye’den Musul’a, çözüm sürecinden muhalefetin tutumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Musul’da doğrudan çatışmayız"

Irak ordusunun IŞİD’in elindeki Musul’u almak için başlatacağı bir operasyonda Türkiye’nin tutumunu "Doğrudan çatışmayız" diye özetleyen Başbakan Davutoğlu şunları söyledi:

"Türkiye doğrudan Irak ya da Suriye’de sıcak bir çatışmanın tarafı olmaz. Musul’a desteğimiz olur ama doğrudan çatışmayız. Ama Türkiye’ye doğrudan saldırı olursa anında cevap veririz; buna potansiyelimiz de, kudretimiz de var. Halktan güç alan yapılara desteğimiz olur. Seçilmiş Musul Valisi Nuceyfi bizim için hâlâ Musul’un valisidir."

"Şii milisler gelmemeli"

Musul Valisi’nin en büyük kaygısının, DEAŞ’ın (IŞİD) çekilmesinin ardından Şii milislerin gelmesi olduğunu kaydeden Davutoğlu şöyle konuştu:

"Şii milisler gelmemeli. Musul’da böyle bir tehlike var. Buraya Sünni ulusal muhafız güçlerinin girmesi lazım. Türkiye’nin Suriye’ye ilişkin kaygıları koalisyondan farklı. Koalisyon, DEAŞ Musul’dan çıkarsa bunu başarı görüyor. Doğru, bu şart ama bizim için DEAŞ çıkınca ne olacak sorusu önemli. DEAŞ’ın boşalttığı yere Suriye rejimi girmemeli. Veya Irak’ta Şii milisler girmemeli. Sonra koalisyon bunları bir öncelik olarak görmüyor, biz ise bir adım ötesini görecek şekilde koalisyona destek vermek durumundayız. Koalisyon “DEAŞ’ı temizleyelim, sonrasına bakarız” diyor. Bu yanlış bir strateji. Ateş bizim sınırımızda yanıyor ve en çok da bizi yakıyor. Biz sınırımızda risk azalsın istiyoruz. Bazı istihbarat örgütleri de bu çatışma ve kaos ortamının devamını istiyor. Onları da takip ediyoruz. Bir tarafta Rusya’dan silah destekli rejim var, diğer tarafta ise yani DEAŞ’ın elinde Musul’dan ele geçirdiği ABD silahları var. Ilımlı muhalefetin elinde sadece hafif silahlar var."

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir