İsmailov'un Mardan Palace'ına Hazine Arazisi Teminat Gösterilmiş

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz
İsmailov'un Mardan Palace'ına Hazine Arazisi Teminat Gösterilmiş

17 Aralık’taki yolsuzluk operasyonuyla ortaa atılan usülsüz para transferlerinin odağındaki Halkbank’ta, İranlı Azeri işadamı Rıza Sarraf’tan sonra bu kez de Azeri asıllı Rus işadamı Telman İsmailov skandalı patlak verdi.

Taraf’tan Hüseyin Özay’ın haberine göre, ‘Türkiye’nin en pahalı oteli ‘ ünvanına sahip Antalya’daki Mardan Palace’ı inşa eden ve ihtişamlı bir açılış yapan İsmailov’a verilen 62.5 milyon dolar tutarındaki kredinin geri ödemesinde sorun yaşandı. Otel, geçen yıldan itibaren bankaya olan kredinin borçlarını ödememeye başladı.

Dahası, kredi için araştırma başlatan Halkbank yönetimi teminat gösterilen arsanın Hazine’ye ait olduğunu yani ipotek değerinin olmadığını tespit etti. Bunun üzerine yönetim ayrıntılı bir rapor hazırlattı.

Habere göre, krediyi verenlerin de eski genel müdür Hüseyin Aydın ve 17 Aralık operasyonunda evindeki ayakkabı kutularında 4.5 milyon dolar bulunan halefi Süleyman Aslan olduğu ortaya çıktı.

24 Nisan 2013 tarihli ‘Kredi Değerlendirme Raporu’nda yer alan dikkat çekici tespitlerin bir kısmı şöyle:

  • Otel inşaatının bir kısmı (913.48 m2) hazine arazisi tecavüz edilerek yapılmıştır. Doğal olarak inşaatın bu kısmına banka ipoteği konulamaz.

  • Otel arazisinin bazı parsellerinin tapu belgeleri ve imar çapları çıkarılmamıştır.

  • Kredi değerlendirmesinde ilave edilen binaların hangileri olduğu, ne kadarının yasal ne kadarının da kaçak olduğu anlaşılamamıştır.

Haberde, “ Banka kaynakları, kredinin henüz kapatılmadığını ve kredi ile ilgili sıkıntının devam ettiğini bildirdiler. Öte yandan kredi ‘batık hesaplara’ aktarılmadığı için, batık kredi olarak nitelendirilmiyor. Banka kaynakları, kredinin yüzdürüldüğünü bildirdi ” ifadeleri kullanıldı.

1.4 milyar dolara mal olan Mardan Palace’ın 2009 yılındaki açılışına Monica Belluci, Sharon Stone, Richard Gere ve Mariah Carey gibi ünlü isimler katılmıştı.

Diken

Haberin Tamamı İçin:

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AntalyaAydınHalkbankİranReza ZarrabSharon StoneTecavüzmariah carey
Görüş Bildir