İşler Tam Anlamıyla `Tamam` Değil

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

İşler Tam Anlamıyla `Tamam` Değil

İşler Tam Anlamıyla `Tamam` Değil

Barack Obama’nın ikinci kez ABD Başkanı seçilmesi, Türk ve yabancı işadamları tarafından hem olumlu hem de olumsuz yorumlara neden oldu

Amerikan seçimlerinde Barack Obama’nın ikinci kez ABD Başkanı seçilmesi, Türkiye ve dünyada farklı yorumları beraberinde getirdi.

Koç Grubu Onursal Başkanı Rahmi Koç, Obama’nın zaferini değerlendirirken “Obama’nın kazanacağını tahmin ediyordum. Ama tahmin ile temenni farklı şeyler. Romney’yi temenni ediyordum. O daha fazla iş adamıydı” dedi. Koç, “Romney, daha iş adamıydı. Münazarasını izledim, Romney çok iyiydi. Obama verdiği sözleri tutmadı. Siyasetçiler seçim oncesi bir çok şey söyler ama seçilince bunları yapmazlar. Obama 2008 seçiminde de çok vaatlerde bulundu. 4 yıl önce Guatemala’yı kapatma sözü verdi ama kapatmadı. Obama çok iyi bir hatip” değerlendirmesini yaptı.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı da, Obama’nın seçilmesine ilişkin, “Bu seçimde Amerika, Obama’nın işsizlikle mücadele eden, büyümeye odaklı, sosyal devlet anlayışı daha kuvvetli ekonomik politikaları ve ilerici, birleştirici ve çeşitliliğin altını çizen anlayışını seçti” dedi. Sabancı, ekonomik krizin etkileri sürerken Obama’nın seçimi kazanmasının büyük başarı olduğunu kaydederken, sonucu dünya ve Türkiye açısından önemli bulduğunu kaydetti.

Duyarlı politikanın zaferi Washington yönetiminin yaklaşık bir yıldır seçim çalışmaları nedeniyle dünya sorunlarına beklenen yaklaşımları gösteremediğini de hatırlatan Sabancı, “Ancak, bu sürecin geride kalması ve liderliğin devam etmesiyle, vakit kaybı olmadan ABD’nin dünya sorunlarına ve özellikle Türkiye’yi de yakından ilgilendiren bu bölgenin sorunlarının çözümüne ilişkin yeni dış politika uygulamalarını kısa zamanda hayata geçireceğini umuyorum” ifadesini kullandı.

Dünyanın en ünlü yatırımcılarından George Soros da, ABD’li seçmenlerin aşırı duruşlara karşı gelip, daha duyarlı politikaları seçtiğini söylerken, ekonomistlerin en büyük gündemi olan “Mali Uçurum”a dikkat çekti. İngiliz Virgin Group’un kurucusu işadamı Richard Branson ise, Obama’yı kutlarken “Şimdi zorlu yönetim görevlerine geri dönme vakti” yorumunu yaptı.

Kampanya döneminde Mitt Romney’ye açık destek veren emlak kralı Donald Trump ise, sonuçlar sonrası twitter’da “Çizim masasına geri döndük” diye yazdı. Trump, “Washington sokaklarına çıkmalı ve bu gülünçlüğü durdurmalıyız. Ülkemiz ikiye bölündü, dünya bize gülüyor” ifadesini kullandı.

‘Diğerlerinden not artışı bekliyorum’ Koç Grubu Onursal Başkanı Rahmi Koç, Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye getirmesine ilişkin yorumunda, “Asıl ben Moody’s ve Standart&Poor’s’dan not artışı bekliyorum” dedi. Koç, Fitch’in not artırımına ilişkin olarak “Ben yatırımdan, gerçek yatırım yapmayı anlıyorum. Önemli olan borsaya gelip her şey iyi iken hisse senedi alıp işler bozulduğunda da gitmek değil. Yatırım yapmak, istihdam yaratmak, fabrika kurmak demektir. Benim için yatırım yapmak budur. Asıl ben Moody’s ve Standart&Poor’s’dan not artışı bekliyorum” diye konuştu...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaDonald TrumpİngiltereMitt RomneyRahmi KoçTwitter
Görüş Bildir