İslami Finansta Büyüme Potansiyeli Var

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

İslami Finansta Büyüme Potansiyeli Var

İslami Finansta Büyüme Potansiyeli Var

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’de 1.5 milyar dolar değerindeki ilk sukuk ihracının tamamlandığını hatırlatarak, “Gelen talep yaklaşık 5 katı kadardı. Bu, diğer finans kurumları için de önemli bir gösterge olacak. İslami finansta büyüme potansiyeli var” diye konuştu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Türkiye 1.5 milyar dolarlık sukuk ihracını tamamladı. Gelen talep ise 5 katı kadardı. Bu diğer finans kurumları için de önemli bir gösterge olacak. İslami finansta büyüme potansiyeli var” dedi. Babacan, Kuala Lumpur’da ”Küresel İslami Finans Forumu’nda bir konuşma yaptı. Türkiye’de İslami bankaların, katılım bankaları olarak adlandırıldığını belirten Babacan, ”2005 yılında yürürlüğe giren yeni bankacılık yasamızla birlike katılım bankalarına, geleneksel bankalarla eşit fırsatları sunduk. Türkiye’de katılım bankalarını bankacılık sektöründeki payı yüzde 5.6 oranında” diye konuştu.

Türkiye’de dört katılım bankasının bulunduğunu belirten Babacan, 2005 yılından bu yana Türkiye’deki katılım bankalarının varlıklarının 5 kat artış kaydettiğini bildirdi. Katılım bankacılığının Türk finans sektörünün tamamlayıcı bir ögesi olduğunu anlatan Babacan, ”Türkiye’de 1.5 milyar dolar değerindeki ilk sukuk ihracını tamamladık. Gelen talep ise yaklaşık 5 katı kadardı. Bu, diğer finans kurumları için de önemli bir gösterge olacak. Geçen yıl bu ihraç ile ilgili olarak vergi sistemini ve yasal zemini hazırlamıştık. İslami finansta büyüme potansiyeli var” dedi.

Sukuk önem kazanıyor

Son 20 yıl içerisinde İslami bankacılığın hızlı bir büyüme kaydettiğini anımsatarak, şöyle devam etti:

”Dünyada finans sektöründe sukuk ihracı büyük önem kazandı. Sukuk ihracının bu sene sonu itibariyle 100 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz. Hali hazırda küresel boyutu yaklaşık 1 trilyon dolara ulaşan İslami finansa, uluslararası finans kurumlarının giderek daha fazla ilgi gösteriyor. Malezya İslami finansta lider bir ülke. 2003 yılında Başbakanımız ile Malezya ziyaretimizde Malezya Merkez Bankası’nı ziyaret ederek Başkanından o zamanlarda Malezya’nın İslami finans alanındaki faaliyetlerini dinlemiştim. Baz tahminlere göre, küresel İslami finans varlıkları 2016 yılında 1,8 trilyon dolara ulaşabilir. İslami bankacılık alanında kaydedilen büyümeye rağmen, İslami varlıkların geleneksel bankacılığa kıyasla varlıkların hacmi az. 2012 yılında, İslami finansın toplam küresel finans varlıkları arasındaki payı yüzde 1’den az. (İslami finansta) büyüme için büyük bir potansiyel var.”

Küresel ekonomik krizde İslami bankaların direnç gösterdiğini belirten Babacan, ”Her ne kadar küresel ekonomik kriz İslami finans kuruluşlarını da etkilemişse de, genel olarak İslami bankalar halen son derece sağlam” dedi.

2013 ABD için test yılı olacak

KÜRESEL ekonomiye ilişkin beklentilerini de aktaran Babacan, ”2012, Avrupa için bir test yılı oldu. 2013 ise ABD için test yılı olacak” değerlendirmesinde bulundu. ABD seçimlerinin sonrasında hükümeti önemli kararların beklediğini belirten Babacan, ”Yeni ekonomi yönetimi nasıl güvenilir orta vadeli bir programın oluşturulacağı gibi bazı mali seçimlerle karşı karşıya kalacak” dedi. Gelişmekte olan ekonomilerin gelişmiş ülkelerdeki bütçe açığı ve kamu borç sorunlarına sahip olmadığını söyleyen Babacan, ”Buna rağmen, son birkaç aydır, Çin, Hindistan ve Brezilya ekonomisininde yavaşlama sinyalleri gördük” diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016Ali BabacanAmerika Birleşik DevletleriBaşbakanBaşbakan YardımcısıBrezilyaÇinHindistanMerkez Bankasıvergi
Görüş Bildir