İslam Punk İle Buluşunca...

 > -

İslam Punk İle Buluşunca...

İslam Punk İle Buluşunca...

Avrupa'da yükselen İslamofobi ile kıtadaki "öteki"lerin başını çeken Müslüman nüfusun müzikal başkaldırısı "Tanrı Ölmedi" belgeseli ile beyazperdeye taşındı. Galasını İngiltere'de yapan Bahar Kılıç'ın belgeseli bugün Türkiye'de ilk kez seyirciyle buluşuyor.

Serdar Korucu/CNN TÜRK "Tanrı Ölmedi" belgeseli Avrupalı Müslüman göçmenlerin tüm baskılara karşı seslerini müzik aracılığıyla duyurma çabasını ele alıyor. Tepkilerini dile getirmelerine ayna tutuyor, "müzikal direnişlerini" kayda geçiriyor.

Belgeselde İslamofobi merkezde. 11 Eylül 2001'deki New York'taki ikiz kulelere düzenlenen saldırı ve 7 Temmuz 2005'teki Londra bombalamaları sonrasında değişen hayatlar var kameranın önünde. Sanatçılar saldırıların ardından yaşadıkları baskıları, toplumun dışlamasını, zorluklarla mücadeleleri ve bu süreç sonunda yarattıkları eserleri anlatıyor.

Yapıtlarını üretmeleri ile ikinci bir süreç başlıyor aslında Avrupalı Müslüman göçmen sanatçılar için. Onlar bu kez de bazı İslami kesimlerden tepki görüyorlar. Nedeni ise müzikal tercihleri.

Belgeseldeki sanatçıların tamamı İslam'ın yüzlerce yıllık müzik geleneğinden tamamen farklı olarak hip hop ve punk ile besleniyor, bu yoldan ilerliyorlar. Bu nedenle de kendi cemaatlerinden tepki kaçınılmaz oluyor.

Aralarında Bin Ladin'i Che ile kıyasladığı için İngiltere'de kıyasıya eleştirilen Aki Nawaz da var, kadın hip hop şarkıcıları Poetic Pilgrimage da.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngilteremüzik
Görüş Bildir